Okładki pisma VariArt

Jest kwartalnikiem wydawanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Pierwszy numer pisma ukazał się w ostatnim kwartale 2008 roku.

Do tej pory ukazało się 40 numerów pisma, które prezentuje i popularyzuje kulturę, literaturę i sztukę Olsztyna oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Jest skierowane do szerokiego grona odbiorców, a jego podstawową zasadą jest - zawarta także w nazwie - różnorodność.

- To otwartość wobec wszystkich twórców, zarówno tych uznanych, jak i debiutujących, niezależnie od przynależności do grupy czy programu artystycznego - tłumaczą twórcy "VariArtu". - Można w nim odnaleźć poezję, prozę, dramat, recenzje literatury regionalnej. felietony, relacje z wydarzeń kulturalnych, artykuły poświęcone historii Warmii i Mazur, ciekawym inicjatywom i miejscom, które warto poznać.

Redakcję tworzą głównie pracownicy biblioteki, jednak z pismem współpracowało wielu reprezentantów życia kulturalnego regionu, m.in. Tamara Bołdak-Janowska, Krzysztof Dariusz Szatrawski, Filip Onichimowski, Paweł Jaszczuk, Kazimierz Brakoniecki, Marek Barański, Tomasz Białkowski. W kwartalniku można znaleźć prace i sylwetki artystów oraz grup artystycznych. Nie brakuje też wywiadów z artystami, literatami, muzykami oraz przedstawicielami instytucji kulturalnych.

Dotychczasowe numery czasopisma dostępne są w formie tradycyjnej w bibliotece oraz elektronicznej na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Jubileusz "VariArtu" odbędzie się 5 grudnia (środa) o godz. 17:00 w Czytelnia Czasopism Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Stare Miasto 33.

<- Wstecz do: Archiwum