Autorka Barbara Cały ubiera choinkę miejską w ozdoby

Jest znana z wyjątkowej twórczości szydełkowej. Od ponad dekady tworzy unikatowe kreacje inspirowane pięknem Warmii i Mazur. Jej dzieła zachwycają na wielu pokazach w kraju i za granicą. Kolejny raz o kunszcie artystki mogą się przekonać olsztynianie, którzy spoglądać będą na miejską choinkę ustawioną na pl. Jana Pawła II.

- Na placu przed ratuszem już stanęła choinka. Jaką będzie w tym roku?
Barbara Cały: - Będzie miała dość specyficzny charakter, bowiem jest inspirowana witrażami. Są to minimalistyczne, białe, bardzo delikatne formy.

- Z czego powstały tegoroczne ozdoby?
- Do ich przygotowania używałam przede wszystkim drutu oraz nici typu spaghetti. Ponieważ ja tworzę w nici i używam tez różnych innych materiałów, także i drutów - to też wykorzystywane jest do sukienek, do kreacji - dlatego skorzystałam z nich także przy tym projekcie.

- Jak powstawały tegoroczne ozdoby?
- Na pewno było bardzo dużo pracy. Najpierw trzeba było nadać kształt ramce z drutu - wymagało to trochę siły, poza tym trzeba było to pomalować. Następnie trzeba było utworzyć wzór - a każdy jest inny, niepowtarzalny - w danym momencie to, co mi przyszło do głowy, to były takie trochę wariacje duszy i ciała.

- Ile takich ozdób zawiśnie na tegorocznej, miejskiej choince?
- Ponad trzysta, łącznie z wieńczącym ją, górnym elementem.
Co ważne i należałoby to podkreślić, tytuł tej choinki jest takim przesłaniem, oknem na świat. My, olsztynianie patrzymy na świat i Olsztyn jest też oknem na świat.

- To nie pierwsza Pani realizacja jeśli mowa o olsztyńskiej choince.
- To już trzeci taki projekt. Pierwszy to były płatki śniegu w takich kręgach. Następny, to była taka duża akcja, ekoakcja, gdzie zaangażowane było całe społeczeństwo Olsztyna. Chcieliśmy dotrzeć do dzieci, pokazać im, jak żyć ekologicznie, ale dołączyło się także bardzo wielu dorosłych. Wówczas ozdobiliśmy drzewko płytami kompaktowymi. To była naprawdę świetna akcja. Jeszcze kiedyś do tego wrócimy.

- Bardzo dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję i zapraszam na 6 grudnia - wówczas zaplanowane jest rozświetlenie choinki.

<- Wstecz do: Archiwum