Start i meta zawodów triathlonowych

Ćwierć tysiąca zawodników z 24 krajów z czterech kontynentów - tak obsadzone będą sobotnie (17 maja) zmagania Pucharu Europy w triathlonie nad jez. Ukiel. Dzień później inauguracja Pucharu Polski.

Ubiegłoroczna impreza była powrotem zawodów Pucharu Europy do Polski po kilkuletniej przerwie. Olsztyńska impreza została bardzo dobrze oceniona - za organizację dostała wyróżnienie Europejskiej Unii Triathlonu. Stąd nie powinno być zaskoczeniem, że ponownie zawitała nad jez. Ukiel.

- Nasze centrum jest szczególnym miejscem  - przyznała podczas piątkowej (17 maja) konferencji zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Mamy tu doskonałe warunki do organizacji imprez na najwyższym poziomie, a także niezbędne doświadczenie.

Olsztyńskie zmagania odbędą się na dystansie sprinterskim (0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegania). W tym roku w szranki staną także juniorzy.

- To na pewno wymagająca dyscyplina o bardzo dużym poziomie sportowym - przyznaje organizator, Marcin Florek. - Trudno się przebić do czołówki, ale liczymy, że nasi zawodnicy będą coraz odważniej do nie pukać.

Zawody, tradycyjnie już, gromadzą na listach startowych najlepszych zawodników, medalistów imprez mistrzowskich i olimpijczyków. Kibice mają więc okazję śledzić rywalizację na najwyższym poziomie. Bez wątpienia wielu będzie ściskać kciuki za Biało-Czerwonych.

- Nie czuję większej presji niż przed rokiem, wręcz przeciwnie - mówi najwyżej rozstawiona z Polek, Alicja Ulatowska. - Ciężko trenowałam, wiem, że jestem dobrze przygotowana. Jedyne, co może mi przeszkodzić w udanym starcie, to kiepska pogoda.

Starty w zmaganiach juniorskich w sobotę (18 maja) o 11:00 (kobiety) i 13:30 (mężczyźni). Seniorska rywalizacja zacznie się odpowiednio o 16:00 i 18:30. Transmisję będzie można na żywo oglądać w Internecie.

Zmaganiom Pucharu Europy towarzyszyć będzie inauguracja zawodów o Puchar Polski. Ta rywalizacja również na terenie CRS Ukiel w niedzielę (19 maja). Podczas odsłony cyklu Elemental Tri Series w Olsztynie triathloniści będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegania) bez draftingu, sprinterski (0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegania) z draftingiem oraz supersprinterski (0,4 km pływania, 10 km jazdy na rowerze, 2,5 km biegania). Na dystansie super sprinterskim toczyć się będzie rywalizacja o punkty do klasyfikacji Pucharu Polski w triathlonie w kategoriach: młodzik i junior młodszy.

Imprezami, które będą towarzyszyły zawodom triathlonowym będą zawody biegowe: dla dorosłych na dystansie 10 km - 10K Run Series Olsztyn 2019 na atestowanej przez PZLA trasie w ramach cyklu „Olsztyn Biega”, dla dzieci – Elemental Kids na dystansach: 200, 500 i 1000 m.

[strona Triathlonseries.pl] [transmisja na żywo] [konferencja prasowa - galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum