Prezydent Olsztyna i ambasador Białorusi podają sobie ręce na tle flagi Olsztyna

Takie rozwiązanie było jednym z tematów poruszonych przez prezydenta Olsztyna i ambasadora Białorusi. Spotkanie odbyło się we wtorek (22 października) w ratuszu.

Wizyta przedstawiciela białoruskiej dyplomacji zbiegła się w odbywającym się w Kortowie seminarium poświęconym rozwijaniu kontaktów i współpracy między wschodnimi społeczeństwami. Wcześniejsze spotkanie w ratuszu było okazją do porozmawiania na temat możliwych obszarów współdziałania.

- Budujemy relacje w sposób pragmatyczny i partnerski - mówił ambasador Białorusi, Władimir Czuszew. - Polska jest jednym z czołowych naszych partnerów. Na przykład w zakresie inwestycji jest na czwartym miejscu na świecie. Nie mam wątpliwości, że podjęcie współpracy z Olsztynem i województwem byłoby z korzyścią dla obu stron.

W tej chwili 85 białoruskich miasta i regionów ma podpisaną umowę o partnerstwie z polskimi samorządami. Stolica Warmii i Mazur nie ma jeszcze swego bliźniaczego miasta w tym kraju. Jednym z kroków w tym kierunku mogłoby być zlokalizowanie w Olsztynie honorowego konsulatu Białorusi.

Jak podkreślił ambasador Władimir Czuszew  - prace nad utworzeniem takiej jednostki już trwają. W tej chwili w takie przedstawicielstwa w naszym mieście mają Niemcy i Litwa.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z sąsiadami - zadeklarował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Wielokrotnie gościliśmy delegacje białoruskie podczas zawodów sportowych albo wydarzeń kulturalnych. Poza tym należy pamiętać, że stolica Warmii i Mazur jest miastem wielokulturowym. Nie mam wątpliwości, że budowane przez nas relacje między różnymi grupami są pozytywne.

Ambasador Białorusi i prezydent Olsztyna byli jednymi z gości seminarium zorganizowanego w Wydziale Humanistycznym UWM. Wzięli w nim udział także m.in. przedstawiciele ambasad Rosji, Kazachstanu i Armenii. Rozmawiali o możliwościach współpracy w zakresie biznesu, kultury i turystyki oraz kulinariów.

[galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum