Flaga Polski

Choć główne obchody dopiero na początku następnego tygodnia, to już w weekend nie zabraknie wydarzeń w biało-czerwonych barwach. Przed nami 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zajęcia dla najmłodszych, koncerty, sportowe imprezy - przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabraknie atrakcji. Najwięcej - co zrozumiałe - w poniedziałek, 11 listopada.

Tego dnia w Olsztynie odbędą się wojewódzkie obchody święta. Kwadrans po południu uczestnicy przemaszerują z bazyliki na Starym Mieście na pl. Solidarności. Tam m.in. główne obchody i defilada wojskowa. W samo południe przed olsztyńskim ratuszem wystąpi chór Pasjonata z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Również w południe ze Starego Miasta w kierunku pl. Solidarności ruszy niezwykła kolumna. Niepodległość świętować będą bowiem właściciele klasycznych pojazdów.

- Za oknem zimno i deszczowo ale kto powiedział, że klasyk musi być już w garażu - zachęcają organizatorzy. - Zatem odpalamy maszyny i świętujemy! 11 listopada to dzień wolny, a soli na ulicach jeszcze nie ma.

Godzinę wcześniej świętować będą sportowcy. Na terenie Centrum Rekreacyjno Sportowego Ukiel odbędzie się III Bieg Niepodległości. Nie zabraknie też lokalnych wydarzeń organizowanych m.in. przez Rady Osiedli.

Ale już wcześniej najmłodsi mogą wziąć udział w organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną zajęciach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Specjalnych wydarzeń nie brakuje też w szkołach.

- Szkoły i przedszkola włączają się w obchody, organizując w placówkach m. in. takie uroczystości jak międzyprzedszkolny przegląd pieśni patriotycznej, apele, gry terenowe, konkursy - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Zmienione w związku z tym dniem zostały wystroje szkół. Uroczystości w szkołach uświetnią goście np. ze Związku Piłsudczyków RP.

Poza tym uczniowie i nauczyciele zgłoszonych szkół wezmą udział w akcji Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą "Szkoła do hymnu". W piątek (8 listopada) o godz. 11:11 odśpiewają hymn Polski.

[wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości]

<- Wstecz do: Archiwum