Plakat promujący drugie urodziny Galerii Dobro

Niesztampowe miejsce szykuje się do obchodów drugiej rocznicy powstania. Galeria Dobro swoje urodziny będzie świętować w sobotę, 11 stycznia.

Instytucja zlokalizowana jest w jednym z bardziej prestiżowych punktów Olsztyna - przy staromiejskim rynku. Jej poprzedniczką była Galeria Rynek, która funkcjonowała w tym samym miejscu od 2001 do 2017 roku.

Galeria Dobro jest szeroko pojętą alternatywa wobec mainstreamu i prowincji. To przestrzeń kultury niezależnej, prowokującej, krytycznej. Ekspozycje mieszczą się w jednej sali o powierzchni 110 m2. Już w sobotę będzie okazja do świętowania kolejnej rocznicy powstania tego miejsca.

- Stworzyliśmy przestrzeń młodej sztuki, angażującej, niepokornej, niszowej - mówi dyrektor zawiadującego galerią Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. - Cieszę się, że zaskakiwaliśmy siebie, a przede wszystkim, że byliśmy zaskakiwani przez twórców. Wiele się wydarzyło. Dwa lata Galerii Dobro to bardzo dużo i zdecydowanie za mało. Niewykluczone, że jeszcze trochę powkurzamy dyktatorków płaskich światów. Bez nas nie byliby sobą. Tymczasem dziękujemy artystom i odbiorcom za obecność, siorbiąc plujkę na warmińskim niesojowym.

Podczas dwóch lat działalności Galerii Dobro zorganizowanych zostało dziesięć wystaw, kilkanaście spotkań autorskich, nie zabrakło dyskusji, koncertów, performansów.

Do tej pory w Galerii pojawiały się takie idee, jak nostalgia, kobiecość, błąd (w sztuce i nie tylko), polskość oraz porażka jako doświadczenie pokoleniowe. Odbywają się też spotkania z ważnymi autorami (Paweł Sołtys, Aleksandra Boćkowska, Dorota Masłowska), dyskusje na aktualne tematy (rozmowa o akcji #metoo, selfie feminizmie, sytuacji na rynku pracy), spotkania z ludźmi ze świata sztuki (Zuzanna Bartoszek), performensy (Sasa Lubińska, kolacja z artystami z kolektywu Polski Piach) oraz koncerty najważniejszych, niezależnych projektów muzycznych (Better Person, We Will Fail, RSS B0YS, Pokusa, Wojciech Bąkowski). Swój spektakl zaprezentował w niej Teatr Nieskromny.

Urodzinowa impreza w Galerii Dobro (ul. Stare Miasto 24/25) z tortem i szampanem już w sobotę (11 stycznia) o 19:00. Imprezę uświetnią wykonawcy muzyki elektronicznej: błękit pruski, Julek Ploski i Lutto Lento.

<- Wstecz do: Archiwum