Wizualizacja wyglądu zmodernizowanej hali Urania

Powodzeniem zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie wsparcia przebudowy hali widowiskowo-sportowej. Wykonawcę zadania będziemy chcieli poznać w drugiej połowie roku.

Na tę informacji czekało wiele osób, nie tylko związanych z olsztyńskim sportem. Unijne służby przekazały o wyrażeniu zgody na dofinansowanie inwestycji. Na modernizację Uranii w unijnej kasie zarezerwowanych zostało ok. 31 mln euro, czyli ok. 130 mln złotych.

- To dla nas świetne informacje - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Włożyliśmy ogrom wysiłku w to, żeby przygotować projekt przebudowy. Teraz, z unijnym wsparciem, powinno być o wiele łatwiej o jego realizację. A ta hala jest nam niezbędna. Mamy przecież dwie doskonałe drużyny, piłki ręcznej oraz siatkowej. Poza tym to będzie obiekt, w którym będzie można organizować imprezy pozasportowe, np. targi, przedstawienia, kongresy czy koncerty.

Gdyby nie unijne wsparcie, samorządu nie byłoby stać, by przebudować halę za własne pieniądze. Szacowany koszt to ok. 150 mln złotych netto. A dotychczas - mimo starań - nie było możliwości, by uzyskać dofinansowanie w zadowalającej wysokości.

- Minister Sportu w 2018 roku odmówił miastu Olsztyn dofinansowania modernizacji tej hali - przypomina marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin. - Tymczasem to jedyny tego typu obiekt w województwie i de facto służy wszystkim mieszkańcom. Dlatego Zarząd Województwa podjął ryzyko wynegocjowania pieniędzy europejskich, chociaż co do zasady już nie finansują tego typu inwestycji. To naprawdę wielka rzecz.

Poza przebudową hali w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

- Prace będą polegać na wyburzeniu części obiektu i wybudowaniu dwóch skomunikowanych ze sobą brył - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.

W bryle A ma powstać wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Boisko byłoby zlokalizowane ponad cztery metry niżej, niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.

W bryle BC zaplanowano m.in. salę treningowo-rozgrzewkową z miejscami na widowni dla 500 osób, salę podnoszenia ciężarów, salę judo, siłownię oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.

Przetarg na wykonawstwo ma być ogłoszony w połowie roku, a prace mają się zacząć w drugiej połowie roku.

<- Wstecz do: Archiwum