Ekran telefonu z nazwą aplikacji Kwarantanna domowa

Przypominamy o obowiązkowym korzystaniu ze specjalnej aplikacji. Dotyczy to osób, w których przypadku niezbędne jest poddanie się 14-dniowej kwarantannie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka kwarantanna dotyczy zdrowych, którzy mieli kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Korzystanie z aplikacji stało się obowiązkowe 1 kwietnia. Jej najważniejszym celem jest usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w domu. Jednocześnie jest jednak narzędziem kontroli, pozwalającym sprawdzić, czy nie są łamane zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny, informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.

Z obowiązku korzystania z aplikacji są zwolnione osoby niewidzące lub niedowidzące. Poza tym ci, którzy złożyli oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej albo nie mają urządzenia umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

Z policyjnych danych wynika, że na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego jest teraz (piątek, 3 kwietnia, godz. 6:00) niemal 900 osób, które mają obowiązek przebywać w domowej kwarantannie w związku z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych oraz ze względu na przekroczenie granicy.

[szczegóły rejestracji i korzystania z aplikacji na gov.pl]

<- Wstecz do: Archiwum