#LightForBelarus pod takim hasłem odbędzie się symboliczne wsparcie demonstrujących pokojowo mieszkańców Białorusi.

- Wolność i poszanowanie praw obywateli, w tym prawa do wolności wyrażania poglądów, jest i zawsze było dla mnie priorytetem, dlatego z niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń na Białorusi - tłumaczy prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - I dlatego w geście solidarności z naszymi sąsiadami włączamy się do akcji  #LightForBelarus.

To oznacza, że w weekend 12-13 września uruchamiamy biało-czerwono-białą iluminację fasady ratusza.
Akcja rozświetlania budynków w kolorach historycznej flagi Białorusi ma zasięg ogólnoświatowy. Inicjatorem akcji jest Instytut Adama Mickiewicza. Organizatorzy zaznaczają że liczną na jak największy odzew instytucji i rodaków w kraju "40 lat temu, gdy strajkowała cała Polska i rodziła się Solidarność, doświadczaliśmy licznych dowodów sympatii i wsparcia na całym świecie. Dziś sami możemy publicznie zademonstrować solidarność z protestującymi Białorusinami” - zaznaczono. Każdy, kto chce okazać poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów może być wywiesić flagę, plakat czy podświetlić okna w symbolicznych kolorach”. „Pokażmy wszyscy, że wolność jest naszą wielką wspólną wartością” - podkreślono. Inicjatorzy zapraszają także, by w social mediach dzielić się zdjęciami z użyciem hasztagów: #lightforbelarus, #freebelarus, #belaruselections2020, #żywiebiełaruś, #belarusprotest”.

Akcja "Światło dla Białorusi" jest wyrazem wyrazem solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację. Ma to związek z wyborami prezydenckimi, które odbyły się na Białorusi ok. miesiąc temu. Zdaniem wielu Białorusinów wybory zostały sfałszowane przez wcześniejszego i obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Od tamtej pory trwają protesty i manifestacje. Największa odbyła się póki co w Mińsku i uczestniczyło w niej ok. 200 tys. osób.

<- Wstecz do: Archiwum