Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Kadr z filmu - zajęcia z dziećmi w bibliotece

To była niezwykła przygoda olsztyńskich bibliotekarzy z tworzeniem cyklu filmów edukacyjnych. Właśnie został wyemitowany ostatni, dziesiąty odcinek nowatorskiego cyklu "Abecadło TV".

Przedsięwzięcie zyskało aprobatę - a tym samym dofinansowanie - Narodowego Centrum Kultury w programie "Kultura w sieci". Dzięki temu w czasie pandemicznych ograniczeń bibliotekarze mogli pozostawać w kontakcie z czytelnikami.

- "Abecadło TV" to cykl filmów edukacyjnych dla dzieci rozwijających kompetencje czytelnicze oraz dających rodzicom gotowe narzędzia i materiały do pracy z książką - przypomina dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - Projekt miał za zadanie przenieść część działalności realizowanej dotychczas w bibliotece do sieci, a jego głównym celem było przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Filmy powstawały w filii MBP Abecadło. Autorkami scenariuszy oraz prowadzącymi stały się tamtejsze bibliotekarki - profesjonalna kadra z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, animacji oraz prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Przygotowanych zostało dziesięć odcinków adresowanych do dzieci w wieku od 0 do 10 lat oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Cykl rozpoczyna pilotażowy film, w którym eksperci opowiadają, jaki wpływ ma czytanie na rozwój dziecka oraz jak wykorzystać literaturę w codziennej zabawie. Kolejne odcinki to działania znane ze stacjonarnych zajęć Abecadła, gdzie wspólna lektura staje się punktem wyjścia do dalszych zabaw - ruchowych czy plastycznych.

Wszystkie odcinki "Abecadło TV" dostępne są na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo pod każdym filmem znajdują się gotowe scenariusze zajęć oraz materiały do pracy z dzieckiem.

[Abecadło TV]

<- Wstecz do: Archiwum