Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Plakat promujący wydarzenie

Tegoroczne wydarzenie odbywa się w formule zdalnej. Następną propozycją, w jakiej będzie można wziąć udział online jest spotkanie z litewskim pisarzem Sigitasem Parulskisem.

Pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki. Okazją do rozmowy z Sigitasem Parulskisem jest ukazanie się w Polsce jego powieści "Ciemność i partnerzy". Książkę w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz wydało Wydawnictwo Czarne.

- W Litwie wspomniana powieść ukazała się w 2012 roku i wzbudziła wiele kontrowersji - przypominają przedstawiciele Fundacji Borussia, która organizuje Festiwal Mendelsohna. - Krytyka pomijała ją początkowo milczeniem, pojawiały się zarzuty, że autor "kala własne gniazdo". Sigitas Parulskis wsadził bowiem przysłowiowy kij w mrowisko, odkrywając na łamach książki niechlubne karty historii Litwy. Powieść opowiada o Zagładzie Żydów litewskich.

Główny bohater, Vincentas, jest fotografem i mieszka w Kownie. W czasie zawieruchy początku wojny, która wkracza na Litwę nomen omen sowiecką w czerwcu 1941 roku, zawiera pakt z niemieckim esesmanem-estetą. W zamian za uratowanie życie swoje i swojej żydowskiej kochanki zobowiązuje się do dokumentowania aktów śmierci najżarliwszych wrogów hitlerowców - Żydów. Mimowolnie Vincentas staje się świadkiem koronnym Zagłady, której dokonują litewskie bataliony śmierci.

Spotkanie z transmisją online odbędzie się w piątek (4 grudnia) o 18:00 na platformie ZOOM - streaming na Facebookowym profilu Borussii.

Odbędzie się w języku litewskim, a na polski będzie tłumaczyć Agnieszka Rembiałkowska.

<- Wstecz do: Archiwum