Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Przed nami jeden z najważniejszych punktów każdej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Już w poniedziałek (20 września) zacznie się trzytygodniowe głosowanie.

Około 6,5 miliona złotych to kwota zarezerwowana na wykonanie zadań IX odsłony OBO. I to właśnie od mieszkańców stolicy Warmii i Mazur zależy, jakie projekty zostaną zrealizowane w następnym roku.

- Ogromnie cieszę się, że olsztynianie kolejny raz wykazali się inwencją - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi przygotowanymi i wybranymi do głosowania propozycjami oraz oddania głosu na te, w Państwa ocenie, najciekawsze.

Spośród około 140 propozycji, jakie w tym roku zostały zgłoszone przez inicjatorów, ostatecznie na listę trafiło 96 pozycji. To projekty, które spełniły formalne wymagania. Zespół Opiniujący sprawdzał m.in. koszt, lokalizację czy zgodność projektu z dokumentami planistycznymi Olsztyna.

Po tej ocenie do głosowania, które zacznie się już w poniedziałek (20 września) zostało wskazanych 96 projektów - 21 miejskich i 75 osiedlowych. Wśród nich są zarówno propozycje miękkie, np. zajęcia sportowe, wydarzenia kulturalne, jak i twarde, czyli zadania inwestycyjne.

- Zachęcamy do głosowania internetowego poprzez stronę Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - mówi dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego, Aneta Szpaderska. - Inną możliwością jest tradycyjne głosowanie na kartach. Wskazujemy po trzy projekty miejskie oraz osiedlowe.

Projekty umieszczone przez głosujących na pierwszym miejscu dostaną trzy punkty, te z drugiego - po dwa, natomiast z trzeciego - po jednym. W głosowaniu zwyciężą te z najwyższą liczbą punktów.

- Głosowanie elektronicznie rozpoczniemy o godzinie 00:01 20 września i skończymy o 23:59 10 października - mówi Katarzyna Zarecka z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego. - Natomiast karty do głosowania będą do pobrania na stronie gosujobo.olsztyn.eu i obo.olsztyn.eu od 20 września od 9:00.

Także od poniedziałku na mapie Olsztyna sukcesywnie będą pojawiać się urny na papierowe karty do głosowania. Będą zlokalizowane w następujących punktach: BOK, Punkt Obsługi Mieszkańca w Galerii Warmińskiej, Ratusz (recepcja), CRS Ukiel, Aquasfera, filie MBP: filia nr 18 (ul. Żytnia 71), filia nr 12 (ul. Wrocławska 2), filia nr 6 (Jarocka 65), filia nr 16 (ul. Bałtycka 145), filia nr 9 (Żołnierska 47), Planeta 11 (Piłsudskiego 38).

Zwycięskie projekty poznamy 25 października.

[strona Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego]

Powróć do archiwum