Rozpoczyna się kolejna odsłona Festiwalu Mendelsohna. Inauguracyjny wykład już jutro na Facebooku i kanale YouTube stowarzyszenia Borussia.

"Erich Mendelsohn - ojczyzna i emigracja" - to tytuł prelekcji, która otworzy tegoroczny festiwal. Wykład w języku niemieckim będzie symultanicznie tłumaczony na język polski.

Mendelsohn to - obok Mikołaja Kopernika i Feliksa Nowowiejskiego - jedna z najwybitniejszych postaci związanych z Olsztynem. W naszym mieście spędził dwadzieścia pierwszych lat swojego życia.

- W latach 20. XX wieku święcił triumfy jako projektant budynków, które zmieniały oblicza europejskich miast - przypominają organizatorzy Festiwalu. -  Przez kolejne lata mieszkał i pracował w Holandii, Wielkiej Brytanii i Palestynie. W 1941 roku zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1953 roku w San Francisco.

O tym, jak kształtowała się tożsamość architekta, który urodził się w przedwojennym Olsztynie opowie w wykładzie ilustrowanym fotografiami prof. Ita Heinze-Greenberg, znawczyni życia i twórczości słynnego architekta. Jest emerytowaną profesorką Politechniki Federalnej w Zurychu.

Czwartkowy (14 października) zainauguruje szóstą edycję Festiwalu Mendelsohna. Transmisja zacznie się o 17:00 na Facebooku stowarzyszenia Borussia oraz jej kanale YouTube.

Wydarzenie jest kontynuacją organizowanych od 2007 roku Dni Kultury Żydowskiej.

- To była inicjatywa olsztyńskich organizacji i osób zaangażowanych w budowanie porozumienia i dialogu międzykulturowego - przypomina Gabriela Konarzewska z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. -  Organizatorzy zawsze dbali o bardzo bogaty program. Były koncerty, warsztaty, pokazy filmów, wykłady, była też radość z bezpośrednich kontaktów, rozmów, wymiany poglądów, a przede wszystkim pogłębienia wiedzy i wzajemnej tolerancji. Niestety sytuacja epidemiczna zweryfikowała plany, jednak i w tym roku na pewno nie zabraknie oryginalnych propozycji.

Tegoroczny Festiwal Mendelsohna - zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie - potrwa do 14 grudnia. Szczegółowe informacje są na Facebooku stowarzyszenia Borussia.

Powróć do archiwum