W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji w Olsztynie zaplanowane zostały wyjątkowe obchody.

Stanisław Lem to jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Z tego powodu trzy olsztyńskie instytucje połączyły swoje siły i wspólnie zorganizowały wyjątkowe obchody.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Teatr Nowy w Olsztynie oraz Planeta 11 zapraszają w dniach 4-5 grudnia br. tj. „LEMinescencje czyli zamknięcie roku Stanisława Lema”. Zaplanowany program wydarzeń obejmuje m.in. spotkania z lemologami, prezentację filmu o Stanisławie Lemie, koncert muzyki elektronicznej, quiz oraz emisję filmu Solaris, warsztaty robotyczne dla dzieci oraz finał konkursu literackiego „Czy leci z nami Lem?” ogłoszonego przez Teatr Nowy w Olsztynie.

Szczegóły:
1)    Koncert Tomasza Pauszka "LEM - The Tales From Beside", koncert ten wieńczy trasę koncertową "In Personal Virtual".
Tomasz Pauszek – pochodzący z Bydgoszczy kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektronicznej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku a od 20 lat z powodzeniem wydaje solowe płyty. Był także współzałożycielem i jurorem Festiwalu Muzyki Elektroniczej Synth Art Festival. Nagrywał z najbardziej wybitnymi muzykami elektronicznymi i progresywnymi w kraju, m.in. Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Januszem Grzywaczem czy Krzysztofem Dudą. Występował na wielu scenach i festiwalach w Polsce, np. ostatnio przed zespołem Tangerine Dream.
Bilety na koncert: 10 zł.

2)    Zajęcia z robotyki i programowania: Przyszłość to roboty, komputery i automatyzacja. Wiemy o tym doskonale, dlatego przygotowaliśmy dla najmłodszych (6-12 lat) wyjątkowe zajęcia. Wprowadzą one Twoją pociechę w niezwykły świat nowoczesnych technologii i futurystycznych maszyn. To idealny sposób, by zaszczepić w dziecku pasję, która zostanie z nim do końca życia. Wyląduj na Planecie Robotów w czasie LEMinescencji.
Rezerwacja biletów na warsztaty możliwa tylko telefonicznie pod numerem: (89) 650-04-20.
Bilety na warsztaty: 10 zł.
www.planetarium.olsztyn.pl

3)    Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu literackiego Czy leci z nami Lem? ogłoszonego przez Teatr Nowy w Olsztynie. Finał będzie połączony z wykładami i dyskusją z zakresu filozofii, astronomii i sztuk performatywnych. W trakcie pokazu nieba zostanie premierowo odtworzony mini audiobook zwycięzcy. Wstęp wolny, obowiązuje limit miejsc.

4)     Muzyka inspirowana Lemem: Twórczość Stanisława Lema stała się inspiracją dla twórców muzyki. Oczywista jest muzyka filmowa, będąca ilustracją do ekranizacji dzieł Mistrza, których kilka zostało sfilmowanych. Jednak także same książki stały się podstawą dla twórców muzyki, nie tylko jako podstawa pod pojedyncze płyty czy utwory, ale pod całą twórczość. Podczas spotkania odtworzone zostaną utwory z ilustracji muzycznych do niektórych ekranizacji dzieł Lema, jak również utwory z płyt inspirowanych Lemem. Całość potrwa około 60 minut i będzie ilustrowana astronomicznymi impresjami generowanymi przy pomocy aparatury cyfrowego planetarium.
Bilety na muzykę: 10 zł.

A to nie koniec programu. Na resztę wydarzeń wstęp wolny, obowiązuje limit miejsc. Rezerwacja biletów na warsztaty możliwa tylko telefonicznie pod numerem: (89) 650-04-20. Poniżej wszystkie wydarzenia:

Powróć do archiwum