Jaka jest różnica między olejem napędowym a benzyną?

Różnice między olejem napędowym a benzyną wykraczają poza ich nazwy. Oba są rodzajami paliwa, które mogą być używane do zasilania pojazdów, ale każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się głównym różnicom między olejem napędowym a benzyną. Być może słyszałeś, że olej napędowy jest bardziej wydajny lub tańszy niż gaz; co jest prawdą dla niektórych osób i sytuacji, ale nie zawsze. Oba paliwa zapewniają różne poziomy momentu obrotowego i mocy, a także inne cechy takie Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jaka jest różnica między dieslem a benzyną?

Najpierw przyjrzyjmy się różnicom między olejem napędowym a benzyną. Oba paliwa są produkowane z węglowodorów, które są cząsteczkami składającymi się z wodoru i węgla. Olej napędowy Żuromin i benzyna różnią się na kilka głównych sposobów. Diesel ma więcej energii na galon niż gaz, ale jest mniej wydajny. Olej napędowy emituje również więcej dwutlenku węgla, więc dla środowiska lepiej jest jeździć na gazie. Diesel ma niższą liczbę oktanową niż gaz, co oznacza, że nie może być skompresowany tak bardzo, więc ma mniejszą moc niż gaz. Benzyna jest jednak bardziej lotna, dlatego też istnieje większe prawdopodobieństwo jej zapalenia i wywołania pożaru. Inne różnice między olejem napędowym a benzyną obejmują:

  • Olej napędowy ma wyższą lepkość niż gaz, co oznacza, że jest gęstszy i mniej prawdopodobne jest, że wyparuje, mimo że ma wyższą temperaturę wrzenia.
  • Olej napędowy ma wyższą zawartość siarki niż benzyna, co powoduje większą emisję zanieczyszczeń.
  • Olej napędowy ma wyższą liczbę cetanową, co oznacza, że spala się szybciej.

Co to jest diesel?

Diesel to rodzaj paliwa, ale to także nazwa silnika, który pracuje na tym paliwie. Silniki Diesla są również znane jako silniki z zapłonem samoczynnym. W tych silnikach paliwo jest wtryskiwane do cylindrów, gdzie jest sprężane i samo się zapala. Z tego powodu silniki Diesla nie mają świec zapłonowych jak silniki benzynowe, co daje im większy moment obrotowy i moc. Silniki Diesla mają również lepszą oszczędność paliwa niż silniki benzynowe. Olej napędowy jest bardziej zanieczyszczający niż benzyna, ale jest też tańszy, dlatego wiele komercyjnych ciężarówek i flot jeździ na oleju napędowym. Jest kilka korzyści z jazdy na benzynie i oleju napędowym. Wiele z nich wynika z faktu, że benzyna mniej zanieczyszcza środowisko niż olej napędowy. Prawdopodobnie przekonasz się, że Twój samochód będzie działał dłużej, jeśli będziesz jeździł na benzynie, ponieważ części silnika nie będą narażone na tak duże zużycie. Możesz nawet zauważyć pozytywną zmianę w wydajności samochodu, jeśli przejdziesz na benzynę. Inną korzyścią jest to, że Twój samochód będzie mniej prawdopodobne, aby przeciągnąć, jeśli uruchomić na benzynie.