UM Olsztyn: Andrzej Tobis prezentuje
Już 12 kwietnia w Galerii BWA w Olsztynie odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy „Pętla krajoznawcza”, prezentującej prace Andrzeja Tobisa. Artysta, inspirowany słownikiem polsko-niemieckim z 1954 roku, tworzy przewrotne ilustracje, które zapraszają do refleksji nad językiem i rzeczywistością. To wydarzenie to nie tylko okazja do podziwiania sztuki, ale również do zanurzenia się w bogatej narracji, łączącej słowa z obrazem.
  1. Wernisaż wystawy Andrzeja Tobisa 12 kwietnia o godz. 18:00.
  2. Projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” to 18 lat artystycznej podróży po Polsce.
  3. Wystawa bazuje na słowniku polsko-niemieckim z 1954 roku.
  4. Andrzej Tobis łączy fragmenty rzeczywistości z anachronicznym systemem języka.

Andrzej Tobis, urodzony w 1970 roku w Wieluniu, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace, głównie skoncentrowane na malarstwie i fotografii, są częścią znaczących kolekcji publicznych oraz prywatnych. Od 2006 roku artysta poświęca się projektowi „A–Z (Gabloty edukacyjne)”, który jest utopijną podróżą przez polską kulturę i język.

Monika Sadowska, kuratorka wystawy, podkreśla unikalność podejścia Tobisa do tworzenia sztuki. "Tobis do haseł znalezionych w słowniku starannie dobiera przewrotne ilustracje. Ta z pozoru niewinna czynność koncentruje się na odkrywaniu sensów ukrytych w anachronicznym systemie językowym," mówi Sadowska. Jej zdaniem, prace Tobisa stawiają odbiorcę w rozkroku pomiędzy doświadczaną rzeczywistością a refleksją nad jej językowym sensem.

Ekspozycja w Galerii BWA w Olsztynie to nie tylko wizualna podróż po Polsce, ale i opowieść o tym, jak słowo i obraz wzajemnie na siebie wpływają, tworząc nowe znaczenia. Prace będą dostępne do oglądania do 19 maja, zapewniając mieszkańcom niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w artystycznej interpretacji polskiej rzeczywistości.


Na podst. UM Olsztyn