Zakaz zbioru ślimaka winniczka w Warmińsko-Mazurskiem w 2024 roku
Zmiany w pozyskaniu ślimaka winniczka w regionie! Ochrona gatunku priorytetem w najbliższych latach.
  1. W 2024 roku nie będzie pozyskiwania ślimaka winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko-mazurskim.
  2. Spadek populacji ślimaka obserwowany jest na podstawie wyników monitoringu przeprowadzonego w latach 2014, 2016 i 2019.
  3. Zmniejszenie liczby stanowisk oraz zagęszczenia osobników ślimaka wymaga działań ochronnych.
  4. Następny monitoring populacji planowany jest na rok 2025.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podjął decyzję o wstrzymaniu zbiorów ślimaka winniczka, który jest gatunkiem objętym ochroną częściową. To krok mający na celu ochronę jego populacji, która w ostatnich latach znacząco się zmniejszyła.

W przeszłości zbiory tego mięczaka były znaczne – w 2011 roku pozyskano aż 410 ton tych ślimaków. Natomiast w latach 2018-2023 liczby te znacząco spadły, osiągając poziom od 39 do 111,5 ton. Monitoring przeprowadzony w ostatnich latach wykazał, że populacja winniczka jest coraz słabsza, a liczba miejsc, gdzie można go spotkać, systematycznie maleje.

Obniżona liczba dużych osobników, czyli tych o muszli powyżej 37 mm średnicy, jest jednym z alarmujących sygnałów, które skłoniły władze do działania. Zmniejszenie zagęszczenia ślimaków na dotychczasowych stanowiskach badawczych również nie napawa optymizmem.

Zezwolenia na pozyskanie ślimaka winniczka nie będą wydawane w najbliższych dwóch latach, co ma dać szansę na regenerację i odbudowę populacji tego cennego gatunku. Przerwa w pozyskiwaniu ma również pozwolić na dokładniejsze zbadanie sytuacji i ewentualne dostosowanie dalszych działań ochronnych po kolejnym monitoringu zaplanowanym na rok 2025.

Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę ochrony różnorodności biologicznej i genetycznej naszej lokalnej fauny. Poprzez takie działania, możemy mieć nadzieję na stopniową poprawę sytuacji i zachowanie ślimaka winniczka dla przyszłych pokoleń.


Urząd Marszałkowski Olsztyn