Mazury mają jeziora, my mamy rzekę. Startuje Warmińska Łynostrada

60 km będzie mierzyć trekkingowa trasa rowerowa wzdłuż rzeki Łyny, kryjąca się pod nazwą Warmińskiej Łynostrady. 14 partnerów, w tym starosta olsztyński, podpisało dziś deklarację o współpracy.

Jednym z założeń projektu jest wykorzystanie istniejących już lokalnych szlaków rowerowych i turystycznych na obszarze gmin: Olsztyn, Dywity, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński oraz nadleśnictw Kudypy i Wichrowo. – Nie dążymy do asfaltowania dróg leśnych, stąd w nazwie „trasa trekkingowa”. Wytyczając trasę trzymamy się postaci Mikołaja Kopernika, kajaków, szlaków Green Velo i Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”, sieci miast Cittaslow. Chcemy też wykorzystać czynną linię kolejową, która jest popularnym rozwiązaniem wśród rowerzystów. Chodzi o to, by zaoferować turytom przyjemną i bezpieczną, bo jednak w bliskiej odległości od miasteczek, trasę, na której znajdą się też punkty widokowe, leśniczówki i gospodarstwa agroturystyczne. To będzie produkt odróżniający nas od Mazur. One mają jeziora, a my mamy swoją rzekę – mówił Mirosław Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn”.

Pomysł stworzenia szlaku podchwycili radni Powiatu Olsztyńskiego przeznaczając w budżecie na ten cel 10 tys. zł. – Warmia jest regionem o nieprzeciętnych walorach turystycznych, mamy bowiem zarówno lasy, jeziora i rzeki, jak i kapliczki, kościoły, dworki, skanseny i inne atrakcje. Kto więc skorzysta na stworzeniu nowego szlaku? Po pierwsze turyści, którzy w przyjaznych warunkach będą zwiedzać nasze miasta, miasteczka i wsie leżące na trasie. Po drugie mieszkańcy prowadzący gospodarstwa i małe, lokalne biznesy. To fantastyczna promocja Warmii, a Powiat Olsztyński chętnie włącza się w działania, które sprzyjają naszym mieszkańcom – argumentuje starosta Małgorzata Chyziak.

Pomysłodawcami stworzenia „Warmińskiej Łynostrady – trekkingowej trasy rowerowej nad rzeką Łyną” są: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, oddział warmińsko-mazurski PTTK w Olsztynie, przy współpracy z samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrekcją Dróg Wojewódzkich.