Zaćma, która określana jest również jako katarakta, jest schorzeniem oka, które może doprowadzić do ślepoty. Dzięki nowoczesnym operacjom można jednak zapobiec takim konsekwencjom tej choroby.
Może mieć charakter wrodzony, ale najczęściej rozwija się stopniowo u osób w starszym wieku – zaćma jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Choroba ta polega na tworzeniu się plamek albo mętnych obszarów na przezroczystej soczewce oka, co prowadzi do zmniejszenia ostrości wzroku, a tym samym do jego znacznego pogorszenia.
W Polsce na zaćmę choruje nawet około 800 tysięcy osób. Schorzenie to najczęściej występuje u kobiet i u osób po 60. roku życia.
Jakie są objawy zaćmy?
Zaćma może rozwijać się przez wiele lat. Można rozpoznać ją nie tylko po zamglonym obrazie oraz gorszej ostrości widzenia, ale również po coraz bardziej mętnym wyglądzie gałki ocznej. Również chorobie może towarzyszyć zmniejszenie intensywności i wyrazistości postrzeganych kolorów oraz olśnienia przy spoglądaniu w źródło światła.
Przy obserwacji takich objawów warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak leczy się zaćmę?
Zaćma może być leczona tylko operacyjnie. Nowoczesna
operacja zaćmy
jest jednak bezpieczną i wysoce skuteczną procedurą, która pozwala na przywrócenie odpowiedniej ostrości widzenia u pacjenta oraz na zażegnanie ryzyka ślepoty.
Podczas operacji zaćmy dochodzi do wymiany zmętniałej soczewki oka na sztuczną soczewkę. Rodzaj sztucznej soczewki dobierany jest wtedy indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta, aby zapewnić mu jak najlepsze widzenie.