Aby skorzystać z uroków i właściwości wód termalnych wcale nie trzeba opuszczać Polski. Termy kojarzą nam się głównie ze Słowacją, tymczasem w naszym kraju obecnie trwa duża moda i prężny rozwój tej dziedziny turystyki i wypoczynku. Przed wyjazdem warto uzyskać kilka niezbędnych informacji na temat wód termalnych. Komu sprzyjają najbardziej oraz jakie miejsca z wodami termalnymi w Polsce są najlepsze.

Często zapominamy o tym, że mamy w Polsce wody termalne http://www.termyuniejow.pl/pl. Korzystanie z nich to świetna forma relaksu, a także doskonały sposób na wsparcie swojego zdrowia i samopoczucia. Kąpiele w wodach mineralnych pomagają łagodzić bóle, rozluźnić mięśnie, obniżyć ciśnienie, poprawić metabolizm czy też wspomóc leczenie górnych dróg oddechowych. Nie mając konkretnego pomysłu na urlop, warto zastanowić się nad taką alternatywą.

Wody mineralne

Mineralne wody podzielić można na kilka grup. Są to:

  • szczawy
  • solanki
  • wody radonowe
  • wody cieplicze
  • wody słabo zmineralizowane

Wody te nie tylko oddziałują swoim ciepłem ale mogą mieć też dodatkowe działanie, które zależy od ich stężenia składników mineralnych. Stąd też wody termalne o wysokim stężeniu korzystnych pierwiastków, nazywane są mineralnymi wodami leczniczymi. Wpływają znacząco na kondycję skóry i hamują procesy starzenia.

Wody termalne w Polsce – nasze zdrowe, gorące źródła

Wody termalne

Aby woda mogła zostać nazwana termalną, jej temperatura musi być wyższa przynajmniej o 5%, niż temperatura roczna danego miejsca. Istnieją sytuacje, kiedy temperatury źródła są bardzo wysokie i sięgają nawet 80 stopni Celsjusza.

Nie powinno się z pewnością mylić wody leczniczej z wodą termalną. W wypadku wody termalnej jej skład mineralny nie jest bardzo istotny, gdyż ma ona za zadanie leczyć swoim ciepłem. Zdarzają się przypadki, że minerały w nich obecne nie posiadają leczniczych właściwości. Wtedy nie jest możliwa w nich kąpiel i są wykorzystywane jako naturalna forma ogrzewania basenu z wodą, która nadaje się do kąpieli.

Gdzie znajdziemy polskie wody termalne?

Aktualnie panuje całkiem duża świadomość o tym, że działanie wód termalnych jest bardzo skuteczne. Często mówi się o tym w mediach, ludzie przekazują sobie informacje między sobą oraz wciąż powstają coraz to nowe ośrodki, gdzie przybywa coraz to więcej osób, chcących skorzystać ze wspaniałych właściwości tych wód. Jednym z najstarszych miejsc gdzie znajdziemy w Polsce wody termalne są Cieplice Zdrój. Posiadają jeden z najnowocześniejszych kompleksów geotermalnych w naszym kraju.

Warto odwiedzić termalny basen w Solcu Zdroju. Pochwalić się on może bardzo wysokim stężeniem związków siarki w wodzie, która czerpana jest ze źródła – Malina. Nie sposób nie wspomnieć o jednym z największych termalnych basenów w całej Polsce. Mowa oczywiście o Białce Tatrzańskiej i termach Bania. Odwiedzając Lądek Zdrój, również znajdziemy basen termalny. Miejscowość ta słynie z wód mineralnych do picia.

Zakopane – okrzyknięte niegdyś zimową stolicą naszego kraju, także ma bogate pokłady wód geotermalnych. Są one wykorzystywane m.in. w Aquaparku zakopiańskim. Dzięki bardzo wysokiej temperatury wody, nawet górskie mrozy nie stoją na przeszkodzie, aby korzystać z uroków tamtych basenów. Stosunkowo blisko Zakopanego znajdują się znane z hydromasaży - Termy Szaflary. Przebywając w Ustroni, termalne baseny solankowe znajdziemy w Zakładzie Przyrodoleczniczym. Dwa baseny termalne mieszczą się w Mszczonowie. Jest to miejscowość niedaleko stolicy, a tamtejszy obiekt jest doskonale przystosowany do tego, aby mogli korzystać z niego niepełnosprawni.