Otwarciem wystawy rozpoczęły się na Warmii i Mazurach obchody 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża. W uroczystości wziął udział starosta olsztyński Andrzej Abako.
Gospodarzami spotkania byli: Julian Osiecki, prezes zarządu i Dorota d’Aystetten, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Autorem i wystawy przedstawiającej historię oraz rys współczesny PCK był długoletni dyrektor regionalnego oddziału organizacji Andrzej Karski. W trakcie wydarzenia został podpisany akt powołania komitetu honorowego obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Warmii i Mazurach.
Starosta olsztyński przekazał szefom PCK listy gratulacyjne i bukiety kwiatów. – Stulecie to piękny jubileusz, który skłania do refleksji na temat wartości ludzkiej solidarności, empatii i chęci pomocy. Państwa działalność w zakresie ratownictwa medycznego, honorowego krwiodawstwa, jak też wsparcia socjalnego jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. A zapotrzebowanie na dobro nigdy się nie przeterminowuje… – mówił Andrzej Abako, składając życzenia zarządowi i członkom Polskiego Czerwonego Krzyża.
18 stycznia 1919 roku odbyła się narada wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji humanitarnych, podczas której zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Po II wojnie światowej jednym z głównych zadań było przejęcie na ziemiach odzyskanych szpitali, instytucji służby zdrowia i placówek opiekuńczych wcześniej prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż, a potem przez Niemiecki Czerwony Krzyż. 23 lipca 1945 roku do Olsztyna przybyła ekipa Polskiego Czerwonego Krzyża z Warszawy. Miesiąc później PCK otrzymał dom przy ul. Stalina (obecnie Dąbrowszczaków). Tu rozpoczęto działalność w zakresie: ambulatorium dla ludności autochtonicznej i napływowej, opieki dla najbiedniejszych oraz informacji i poszukiwań. Jesienią 1945 roku utworzono oddziały PCK w Bartoszycach, Braniewie, Giżycku, Suszu, Nidzicy, Ostródzie, Pasłęku, Piszu, Reszlu, Szczytnie, Węgorzewie, Morągu i Elblągu (Zarządy Rejonowe PCK w Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim mają rodowód datujący się od 1920 roku). W grudniu 1945 Okręg Mazurski otrzymał od ZG PCK pierwszy samochód wraz z transportem leków i odzieży do rozdawnictwa. To pozwoliło na akcje pomocy lekarskiej i rozwoju oświaty zdrowotnej w tym tzw. białe niedziele. W 1946 olsztyński oddział otrzymał od kanadyjskiego CK pierwszą karetkę pogotowia.
Lata 1946 – 1949 to okres pomocy repatriantom, a szczególnie dzieciom. PCK wyposażało także dzieci niemieckie wysyłane do Niemiec w odzież i wyżywienie na drogę, zapewniano im także pomoc medyczno – sanitarną. W 1948 roku na wniosek Ministerstwa Zdrowia Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w Olsztynie powierzono organizację Pogotowia Ratunkowego. Rok później, na podstawie ustawy o zakładach społecznej służby zdrowia, uruchomione w Polsce i kompletnie wyposażone stacje pogotowia ratunkowego oraz 15 stacji przetaczania i konserwowania krwi Czerwony Krzyż przekazał Ministerstwu Zdrowia.
W 1958 wobec pojawiających się problemów z krwią Polski Czerwony Krzyż podejmuje się promowania honorowego krwiodawstwa oraz organizacji ruchu dawców krwi PCK w ramach Klubów HDK PCK. Wówczas tylko 2% krwi pochodziło od dawców honorowych, a 98% od płatnych.
inf. na podstawie
www.olsztyn.pck.org.pl
fot.
olsztyn24.com