Czyste ogrzewanie

Choć sezon grzewczy trwa już na dobre, pamiętajmy o właściwej eksploatacji instalacji grzewczych, tj. stosowaniu dobrego opału, sprawdzeniu drożności przewodów kominowych oraz o korzystaniu z dobrej jakości paliwa, gdyż gwarantuje to nie tylko wysoką sprawność energetyczną, ale przede wszystkim mniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Mając na uwadze problematykę poprawy jakości powietrza, a w szczególności redukcji emisji szkodliwych substancji i pyłów, Ministerstwo Środowiska opracowało poradnik „Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych”, który zawiera praktyczne wskazówki oraz dobre porady użytkowania domowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – głównie węgiel kamienny oraz drewno.

Po co taki poradnik? Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy nie jest wcale przemysł, a indywidualne piece, o niskiej sprawności, emitujące wiele zanieczyszczeń i rakotwórczych substancji. Do tego w piecach tych bardzo często pali się najgorszymi gatunkami węgla, a nierzadko również plastikami i innymi śmieciami. Wszystko to, co powstaje z ich spalania, ulatuje niskimi kominami (stąd nazwa niska emisja) i osiada w najbliższym sąsiedztwie. Nic dziwnego więc, że oddychamy zatrutym powietrzem.

W materiałach opracowanych przez Ministerstwo Środowiska możemy znaleźć odpowiedzi na pytania – co to jest dobre paliwo? Kiedy możemy mówić o dobrym i złym spalaniu? Jakie są zalety rozpalania od góry? Jakie urządzenie grzewcze będzie dobre i oszczędne? Jakie korzyści przynosi dobry komin? Jakie są zasady dobrej praktyki produkcji czystszego ciepła z paliw stałych?

Rozpalanie od góry

Więk­szość ludzi w pierw­szym odru­chu puka się w czoło lub dra­pie po gło­wie, bo prze­cież to nie­moż­liwe, żeby węgiel czy drewno zapa­lić od góry! Całe życie uczono nas, że chcąc cokol­wiek pod­pa­lić, ogień pod­kłada się pod spód, a nawet wtedy bywa trudno. A jed­nak to działa, bo ogień grzeje też to, co pod nim. Działa to wol­niej i dzięki temu – oraz dzięki prze­nie­sie­niu war­stwy żaru nad war­stwę zim­nego jesz­cze paliwa – moż­liwe jest dokład­niej­sze, wręcz bez­dymne spa­la­nie węgla czy drewna.

palenie od gory - etapy

 

Więcej podobnych informacji znaleźć można na stronie – link.

Zapraszamy również do zapoznania się z poradnikiem i informatorem.

 

Ulotka 1 Ulotka 2