Dotacje na wymianę pieców

W ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji miasto dofinansuje wymianę kolejnych starych pieców węglowych. Na ten cel zarezerwowano 360 tys. zł.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta (31 stycznia), olsztyńscy radni uchwalili regulamin przyznawania dotacji na wymianę kotłów węglowych. 

- Świadomość naszych mieszkańców związana z dbaniem o środowisko, w tym o jakość powietrza, którym oddychamy, rośnie - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Zarówno osoby prywatne jak i wspólnoty mieszkaniowe są zainteresowane wymianą swoich starych pieców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom olsztynian proponujemy pomoc w realizacji tych zamierzeń.   

W tym roku po raz kolejny olsztynianie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieców. Dotacje to jedno z działań podejmowanych przez miasto w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Mają pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych, głównie węgla, w budynkach mieszkalnych na terenie Olsztyna. Pieniądze przeznaczone będą na zamianę kotłów i pieców opalanych węglem na nowoczesny, wysokosprawny system ogrzewania poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zainstalowania ogrzewania gazowego lub pompy ciepła. Beneficjentami programu mogą być zarówno właściciele domów jednorodzinnych jaki i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Wysokość dofinansowania będzie ustalana indywidualnie, jednak nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w trybie konkursowym, a dofinansowanie otrzymają projekty, które uzyskają największą redukcję emisji pyłu PM10.

Pomoc finansowa przy wymianie pieców to jedno z działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Miasto inwestuje również w ekologiczny transport zbiorowy, remonty dróg, tworzenie zielonych miejsc odpoczynku. W styczniu na olsztyńskich osiedlach pojawiło się także 25 detektorów smogu. Niewielkie urządzenia w czasie rzeczywistym, mierzą podstawowe parametry - stężenie pyłów PM2,5, PM10  i pozwalają mieszkańcom na monitorowanie aktualnego stanu powierza w danej części miasta.

[regulamin udzielania dotacji]

<- Wstecz do: Archiwum