Mieszkasz i pracujesz w Olsztynie? Zadbaj o swoje miasto.

- Co roku składamy deklarację PIT, w której każdy z nas oblicza ile pieniędzy w podatkach oddaje do budżetu państwa - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Część tej sumy wraca do nas, mieszkańców miast i gmin, to z nich utrzymujemy edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację. Zachęcam wszystkie osoby, które  mieszkają w stolicy Warmii do płacenia podatków właśnie w Olsztynie. 

W 2017 roku z podatku od osób fizycznych do budżetu Olsztyna wpłynęło ponad 249 mln zł co stanowi prawie 20  proc. całego budżetu miasta. Ta kwota pozwoliła dofinansować olsztyńską oświatę, zdrowie i politykę społeczną, transport i łączność, gospodarkę komunalna, ochronę środowiska czy kulturę fizyczną.

Warto więc zameldować się w Olsztynie i mieć realny wpływ na wygląd i funkcjonowanie miasta, w którym mieszkamy. Od tego roku można to zrobić nie wychodząc z domu. Wszystko dzięki e-usłudze, która umożliwia załatwienie formalności przez Internet. E-meldunek pozwala na zameldowanie zarówno na pobyt stały jak i czasowy, a procedura jest szybka, prosta i całkowicie bezpłatna. Jedynym warunkiem jest posiadania profilu zaufanego, który umożliwi potwierdzenie naszej tożsamości w sieci. Link do E-meldunku można znaleźć wśród innych oferowanych przez olsztyński urząd e-usług na platformie www.cyfrowy.olsztyn.eu

Osoby, które nie mają możliwości zameldowania w Olsztynie, a chciałby mieć wpływ na rozwój miasta i płacić tu podatki mogą podać w formularzu PIT olsztyński adres zamieszkania oraz wskazać dane miejscowego urzędu skarbowego. Stereotypem jest bowiem stwierdzenie, że podatki można płacić jedynie w miejscu zameldowania. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia.

Warto również pamiętać, że płacenie podatków w miejscu zamieszkania to także wygoda – chociażby w razie ewentualnej kontroli rocznego zeznania podatkowego, kiedy to do urzędu trzeba stawić się osobiście.



<- Wstecz do: Archiwum