UM Olsztyn: Poznaj fortyfikacje Olsztyna

2 min czytania
UM Olsztyn:                                          Poznaj fortyfikacje Olsztyna

**Na olsztyńskich plantach oraz

w specjalnym internetowym serwisie

można pogłębić wiedzę o dziejach miasta. To doskonała propozycja dla przyjezdnych, jak i mieszkańców stolicy regionu.**

Na temat historii grodu nad Łyną powstało wiele publikacji. Swą bogatą wiedzę przekazują także przewodnicy, którzy oprowadzają wycieczki szlakiem najważniejszych obiektów Olsztyna. Teraz jest jeszcze jedna możliwość rozpoczęcia przygody z poznawaniem dziejów naszego miasta.

- Ponad 6,5 wieku to szmat czasu - przyznaje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W tym czasie nasze miasto przeżywało wiele wspaniałych momentów. Przetrwało też różne zawieruchy. Warto poznawać przeszłość, by móc dumnie patrzeć w przyszłość, dlatego zachęcam zarówno turystów, jak i osoby na co dzień przebywające w Olsztynie do korzystania z naszej nowej propozycji.

Przy okazji rewaloryzacji plant przy ul. Pieniężnego został tam uruchomiony infokiosk. Pracujące przez całą dobę urządzenie jest wyposażone w 32-calowy ekran dotykowy oraz głośniki. Można w nim zdobyć najważniejsze informacje dotyczące fortyfikacji dawnego Olsztyna. Co ciekawe - urządzenie wykorzystywane jest też do propagowania bieżących wydarzeń, jakie odbywają się w mieście. Te wyświetlane są na dole ekranu.

W pobliżu infokiosku umieszczona została dwustronna tablica informacyjna z mapą szlaku fortyfikacji i legendą oraz specjalny pulpit z zarysem historii olsztyńskich fortyfikacji. Poza tym w internecie ruszyła specjalna strona poświęcona tej tematyce. To jednocześnie doskonała propozycja historycznego spaceru.

- Prezentujemy tam ponad 20 najważniejszych obiektów Starego Miasta - informuje dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Gabriela Konarzewska. - Każdy z nich ma swój opis, nie brakuje też fotografii przedstawiających obecny wygląd tych reliktów.

Znaczną część obiektów można zobaczyć, bowiem zachowały się do naszych czasów. Są też i takie niewidoczne, które zostały w ostatnich latach rozpoznane w wyniku badań archeologicznych, a następnie zasypane i uczytelnione we współczesnej nawierzchni w miejscach ich pierwotnej lokalizacji.

szlak średniowiecznych fortyfikacji Olsztyna

<- Wstecz do: Archiwum

Urząd Miasta Olsztyna,

olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/poznaj-fortyfikacje-olsztyna.html

Autor: krystian