Bardzo często kłódki szyfrowe uznawane są za mało bezpieczne, dlatego używane są do ochrony mienia o niższej wartości. Jednak w specjalistycznych sklepach znajdziemy także takie kłódki z szyfrem, które doskonale nadają się do zabezpieczenia drogich przedmiotów!

Kłódka to szybki i prosty sposób na zabezpieczenie rożnego rodzaju mienia. Jednym z najpopularniejszych modeli jest kłódka na szyfr, która wyposażona jest w obracające się beczułki, które pozwalają na ustawienie kodu.

W sprzedaży dostępne są różne kłódki szyfrowe. W sklepie internetowym Dobre-zamki.pl można znaleźć modele uznanych marek.

Zanim zdecydujemy się na zakup tego rodzaju kłódki, warto poznać podstawowe informacje o tego rodzaju zabezpieczeniach. Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Kłódka na szyfr – konstrukcja

Najczęściej kłódka z szyfrem jest rodzajem kłódki pałąkowej, czyli posiada ona ucho w kształcie litery U, które pozwala na połączenie ze sobą różnych powierzchni.

Do wyboru mamy kłódki o różnych kształtach, w tym okrągłe oraz prostokątne. Mogą mieć różne wielkości korpusu oraz średnice i wielkości pałąka. Można zatem dostosować je indywidualnie w zależności od zastosowania.

Kłódki z szyfrem najczęściej wykonuje się z dwóch typów materiałów, a mianowicie z mosiądzu oraz ze stali. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów tego typu zapewnia wysoką odporność kłódki na uderzenia oraz przecięcia.

Kłódka na szyfr jak otworzyć? Zamek w kłódkach szyfrowych najczęściej wyposażony jest w 3 albo 4 beczułki cyfrowe do ustawiania kodów. Nie mamy zatem potrzeby noszenia ze sobą klucza – wystarczy tylko zapamiętać kod.

Kłódka na szyfr może gwarantować maksymalną ochronę

Kłódka na szyfr – zastosowanie

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary oraz konstrukcję kłódka szyfrowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale nadaje się jako zamiennik klucza.

Przykładowo, kłódki na szyfr stosowane są do zamknięcia szafek do przechowywania mienia w szkołach, zakładach pracy, na siłowniach, basenach czy w klubach fitness. Można wykorzystać ją do zamykania drzwi, drzwiczek, walizek, skrzyń. Bardzo często stosowana jest także kłódka rowerowa na szyfr, na skuter czy na inne mienie.

Wobec tego kłódki szyfrowe mają bardzo szerokie zastosowanie i doskonale nadają się do stosowania w wielu miejscach – we wnętrzach oraz na zewnątrz.

Kłódka na szyfr – jak wybrać najlepszy model?

Poziom zabezpieczenia z użyciem kłódki szyfrowej zależny jest przede wszystkim od tego, jaki model wybierzemy. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka różnych czynników, w tym między innymi na:

  • korpus kłódki – powinien być mocny i solidny, gdy kłódka ma być stosowana na zewnątrz, wtedy powinien być dodatkowo zabezpieczony powłokami antykorozyjnymi
  • pałąk kłódki – jego wielkość powinna być dopasowana do miejsca, które chcemy zamknąć, nie powinniśmy kupować kłódki w za dużym rozmiarze, która zostawia luzy przy zapięciu, grubszy pałąk kłódki zapewnia lepszą ochronę przed przecięciami
  • jarzmo kłódki – wyposażone w sprężynę ułatwia obsługę kłódki
  • liczba cyfr kodu – 4-cyfrowe kłódki pozwalają na uzyskanie większej liczby kombinacji niż te 3-cyfrowe
  • cena kłódki – generalnie, wyższej jakości kłódki z szyfrem, na przykład firmy Abus, zapewniają lepszą ochronę przed włamaniami i kradzieżą, dlatego najlepiej unikać najtańszych modeli kłódek

Pamiętajmy o tym, że wtedy, gdy chcemy zakupić zabezpieczenie takie jak kłódka na szyfr instrukcja dołączona do kłódki zawiera wszystkie informacje o jej użytkowaniu – warto przeczytać ją przed zabezpieczeniem mienia.