Oświetlony i zmodernizowany park Górka Jasia

Olsztyn skrzętnie korzysta z szansy, jaką dają unijne dofinansowania. O tym, jak wiele zmieniło się w naszym mieście można przekonać się na każdym kroku.

Piętnaście lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Pozwoliło to w wielu dziedzinach na cywilizacyjny skok. Szczególnie tam, gdzie sprawnie pozyskiwano unijne wsparcie. Doskonałym przykładem zmian, jakie zaszły na przestrzeni tych lat jest stolica Warmii i Mazur.

Modernizacje i budowa od podstaw szeregu ulic, powstanie przyjaznej przestrzeni publicznej, obiektów sportowych i rekreacyjnych, modernizacja publicznego transportu - to tylko część z zadań, jakie zostały w tym czasie zrealizowane.

- Łącznie to około stu projektów wartości niemal 2,5 miliarda złotych - przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Dofinansowanie, jakie pozyskaliśmy na te przedsięwzięcia, to ponad 1,5 miliarda. To ogromna kwota, która pozwoliła w znaczny sposób zmienić oblicze naszego miasta. Nie mam wątpliwości, że zrobiliśmy w tym czasie ogromny postęp.

A to tylko inwestycje samorządu Olsztyna. Nie brakuje też zadań zrealizowanych przez inne podmioty, także prywatne firmy.

Nie ma chyba dnia, by olsztynianie nie korzystali z inwestycji zrealizowanych z udziałem unijnego wsparcia. Jeszcze bliżej można przyjrzeć się im podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich między 10 a 12 maja (piątek-niedziela). To często jedyna okazja, by zajrzeć do niedostępnych na co dzień miejsc albo dowiedzieć się o działaniu jednostek mających ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Tak będzie m.in. w sobotę (11 maja) w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

- Zapraszamy na wycieczkę do serca olsztyńskiego systemu ciepłowniczego, Ciepłowni Kortowo oraz nowej inwestycji, budowanej z wykorzystaniem środków unijnych, Ciepłowni Kortowo BIO - zachęca prezes MPEC-u, Konrad Nowak. - Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak powstaje ekologiczne i komfortowe ciepło.

Zaplanowane zostały trzy wycieczki - będą rozpoczynać się o 11:00, 12:00, 13:00 i 13:45. W związku z kwestiami bezpieczeństwa oraz ograniczoną liczbą osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie ciepłowni, należy zarejestrować na poszczególne godziny wycieczek. Szczegóły są na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Do tegorocznej akcji przyłączają się także Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Informacje o przedsięwzięciach są na stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

<- Wstecz do: Archiwum