Młodzież przy pracy nad projektem

Nieco ponad trzy tygodnie zostały do jubileuszowych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży. wyjątkowe posiedzenie odbędzie się 25. raz w historii.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny w skali świata. Został zainaugurowany w 1994 roku, a dopiero w kolejnych latach zaczęły powstawać podobne przedsięwzięcia w innych krajach. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, promocja wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu, a także zachęcanie młodzieży do działania na rzecz lokalnych środowisk.

W projekcie biorą udział dwuosobowe zespoły 13-17-latków. Jako że temat tegorocznych obrad to "Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji", chętni musieli zrealizować zadanie, w którym upamiętnili losy i działalność posła z tamtych czasów.

Olsztyn reprezentować będą dwie placówki: Zespół Placówek Edukacyjnych (zespół w składzie: Zuzanna Ozga i Jakub Tunkiewicz) oraz Szkoła Podstawowa nr 25 z oddziałami integracyjnymi imienia H. Ch. Andersena (Aleksandra Horoszko i Alicja Woźniak).

- Nasi uczniowie wybrali Ignacego Góralskiego, posła z północnego Mazowsza, który jako jedyny parlamentarzysta z lat 20 ubiegłego wieku ma związek z Olsztynem - informuje dyrektor ZPE, Agnieszka Jabłońska. - Przez ostatnie dwa lata życia mieszkał w naszym mieście w kamienicy na Zatorzu i został pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

Reprezentacja ZPE już czwarty raz z rzędu zasiądzie w poselskich ławach! Będą im towarzyszyć uczniowie z SP 25, którzy opowiedzieli historię Zofii Prauss.

Tegoroczne posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży - tradycyjnie już - 1 czerwca.

[praca uczniów ZPE] [praca uczniów SP 25]

<- Wstecz do: Archiwum