Rodzina jest specyficznym tworem społecznym. Rodzina jest gwarancją bezpiecznego rozwoju dla dzieci, a także przygotowania młodych ludzi do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina wymaga specjalistycznego wsparcia. Praca socjalna Olsztyn polega między innymi na docieraniu do rodzin potrzebujących fachowej opieki oraz wsparcia pracowników opieki społecznej.
Co rozumiemy pod pojęciem rodziny?
Pod pojęciem rodziny rozumiemy wspólnotę w skład, której wchodzą osoby dorosłe oraz nieletnie. Wymienione osoby łączy specyficzna więź o dużej sile. Dzięki posiadanym więzom, członkowie grupy wzajemnie się wspierają i dają sobie nawzajem wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Rodzina to nie tylko mama i tata, ale także rodzeństwo oraz ciotki i wujowie oraz dziadkowie. Pracownicy socjalni wykonujący pracę socjalna na rzecz rodziny, zawsze uważnie przyglądają się wzajemnym stosunkom pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.
Kiedy rodzina wymaga wsparcia pracowników opieki społecznej?
Z reguły wsparcia pracowników opieki społecznej wymagają rodziny określane jako dysfunkcyjne. Pisząc dysfunkcyjne mamy na myśli rodziny zmagające się z określonymi problemami takimi jak:
- Bieda
- Złe warunki bytowe
- Problemy wychowawcze osób nieletnich
- Problemy z alkoholem
- Problemy z nadużywaniem narkotyków
- Sytuacje losowe
Najczęściej rodzinami dysfunkcyjnymi stają się rodziny złożone z osób, które same zostały wychowane w rodzinach z problemami. Osoby, które same pochodzą z rodzin, popularnie nazywanych patologicznymi, często nie mają właściwych wzorców czy społecznych, czy emocjonalnych i powielają błędy swoich rodziców, w taki sam sposób krzywdząc własne dzieci. Dlatego też praca socjalna jako działanie wychowawcze ma niebagatelne znaczenie dla tego rodzaju rodzin. Przy pomocy tak zwanego: asystenta rodziny” rodzina mająca zdiagnozowane dysfunkcje społeczne stopniowo uczy się w jaki sposób prawidłowo funkcjonować jako rodzina sama w sobie, a także jako rodzina funkcjonująca w społeczeństwie.
Działania wychowawcze w pracy socjalnej
Działania wychowawcze w pracy socjalnej mogą przybierać różne formy. Pracownik socjalny, wykonując czynności w ramach tak zwanego wywiadu środowiskowego, stara się dowiedzieć jak najwięcej o danej rodzinie. Zebranie jak największej ilości informacji bardzo pomaga pracownikom opieki społecznej w szybkim zdiagnozowaniu problemów, z jakimi boryka się dana rodzina.
Rodzaje pomocy udzielanej rodzinie z dysfunkcjami
Kiedy już problemy rodziny zostają zdiagnozowanie, pracownicy opieki społeczne starają się udzielić rodzinie stosownej pomocy. Taka pomoc może przybrać różne formy. Może to być:
- Pomoc asystenta rodziny
- Pomoc finansowa
- Pomoc specjalistyczna w postaci konsultacji w poradni rodzinnej
Często rodziny dysfunkcyjne wymagają pomocy udzielanej na wielu płaszczyznach. Jednak to asystent rodziny jest tutaj osobą najważniejsza, ponieważ na bieżąco koordynuje i sprawdza działania rodziny z dysfunkcjami. Bywa i tak, że jest pierwszą osobą, która stara się wskazać swoim podopiecznym „właściwą drogą. Na przykład uczy rodzinę w jaki sposób efektywnie gospodarować otrzymanymi środkami finansowymi, tak by rodzina całe otrzymane świadczenie wydawała na to na co powinna, czyli na opłaty, jedzenie, odzież dla dzieci czy edukację dzieci lub ich leczenie. Praca asystenta rodziny jest trudna i wymaga wysiłku ze strony osoby pełniącej taką funkcję. Warto doceniać wysiłek tych ludzi, ponieważ pracują dla dobra nas wszystkich.