Najzdrowsza herbata spośród wszystkich, czyli zielona – jakie posiada właściwości i jak należy ją parzyć?

Już nasi dawni przodkowie żyjący wieki przed nami, byli w stanie docenić zieloną herbatę za jej właściwości oraz niepowtarzalne walory smakowe. Obecnie, jest też bardzo popularna, z uwagi na pozytywne działanie w kwestii odchudzania oraz procesu oczyszczania organizmu z toksyn. Pozytywnych skutków picia zielonej herbaty jest o wiele więcej. Warto dowiedzieć się jakie one są, a także jak parzyć taką herbatę, aby działała i smakowała jak najlepiej.

Nikogo nie trzeba już przekonywać do tego, że zielona to zdecydowanie najzdrowsza herbata. Wygląd jej liści, zawartość kofeiny, smak oraz zapach to aspekty, które pozwalają odróżnić od siebie konkretne odmiany zielonej herbaty. Podkreśla się też istotę tego, o jakiej porze dnia herbata jest zbierana. Co więcej, uznaje się, że najzdrowsze odmiany zbierane są o świcie, w momencie gdy na liściach można dostrzec jeszcze rosę. Istotne są także sposoby zawijania liści, a także rejon, z którego pochodzi herbata. Koneserzy twierdzą, że najdoskonalszym gatunkiem jest japońska herbata zwana Gyokuro.

Co wpływa na to, że zielona herbata jest najzdrowsza?

Dla prowadzących zbiory zielonej herbaty najważniejsze jest to, aby jej liście były przerobione nie później, niż do godziny, kiedy je zerwano. Jest to działanie w celu uniknięcia ich procesu fermentacji. Jest to na tyle istotne, gdyż tylko kiedy nie dojdzie do fermentacji, właściwości zielonej herbaty i wszystkie jej zalety zostaną zachowane, a prawda jest taka, że jest ich naprawdę sporo.

Nie sposób nie wymienić tutaj takich składników jak polifenole, katechiny oraz antyoksydanty. Pijąc napój z zielonej herbaty dostarczamy do naszego organizmu mnóstwo lipidów, teiny, garbików, a także aminokwasy, mikroelementy oraz witaminy. Nie bez powodu zatem herbata zielona została okrzyknięta najzdrowszą.

Zielona herbata sposobem na skuteczne odchudzanie

Zielona odmiana to bez wątpienia najlepsza herbata na odchudzanie. Właściwość ta jest aktywna szczególnie wtedy, gdy pijemy ją regularnie przed snem. Stosujmy wówczas napar z drugiego parzenia, ponieważ jego działanie jest uspokajające oraz relaksujące. Napar z pierwszego parzenia może nas mocno orzeźwić i pobudzić.

To zawartość ketechinów w zielonej herbacie sprawia, że posiada ona właściwości odchudzające, natomiast najbardziej podkreśla się tutaj obecność substancji o nazwie- galusan epigallokatechiny. Mają one ogromny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Co więcej, spowalniają też wchłanianie się tłuszczów z posiłków oraz wspomagają ich trawienie.

Regularne picie zielonej herbaty mocno wspiera aktywność trawiennych enzymów. Zachodzi wzmożona termogeneza, wsparty zostaje metabolizm wątroby oraz dochodzi do szybszego utleniania tłuszczy. Są to fakty, które udowadniają liczne badania i eksperymenty naukowe.

Jaką metodą powinno się parzyć zieloną herbatę?

Aby parzenie zielonej herbaty odbywało się odpowiednio, konieczne jest uwzględnienie kilku ważnych wskazówek. Warto zacząć od tego, że musimy korzystać tylko z miękkiej wody, która nie zawiera wapnia i chloru. Jako, że ta, którą posiadamy w kranie jest raczej twarda i posiada sporo chloru, starajmy się ją filtrować. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem będzie zwykła niegazowana woda mineralna bez wapnia.

Sporządzając napar, jedną łyżeczkę suszu zalejmy gorącą wodą, której temperatura wynosi 80 stopni Celsjusza. Dopilnujmy tego, aby w żadnym wypadku nie używać wrzątku. Co więcej, woda na zieloną herbatę musi być świeża. Powinna się ona parzyć od 3 do 4 minuty, jednak kiedy będzie parzyła się zbyt dużo, można ją delikatnie rozcieńczyć. Herbata zielona parzona za długo zyskuje smak podobny do szpinaku lub alg, natomiast delikatne rozcieńczenie niweluje ten efekt.