Proces holowania auta, z pewnością nie jest niczym łatwym. Można wtedy popełnić masę błędów, jak chociażby jazda z włączonymi światłami awaryjnymi. Chociaż wiadomo, że chcemy poinformować tylko innych kierowców o pewnym zagrożeniu oraz o tym, że holowany jest nasz pojazd, natomiast światła te są przeznaczone zupełnie do czegoś innego.

Kiedy potrzebne jest nam autoholowanie Gliwice okażą się miastem, gdzie nie będzie problemy z uzyskaniem pomocy. Jednak wspomniane wcześniej awaryjne światła, nie mają niczego wspólnego z holowaniem. Do tego przeznaczony jest trójkąt, który musimy umieścić na tylnej części pojazdu, bądź też za jego szybą. Sygnalizowanie holowania pojazdu jest opisywane w kodeksie drogowym, a jasno jest tam zaznaczone, że do tego służy właśnie trójkąt. Holujące samochody, zobowiązane są do włączenia świateł mijania, a auta uszkodzone pozycyjne. Widać zatem, że warto wiedzieć jak holować auto.

Konieczna jest wolna jazda, aby nie zerwała się lina, a ta musi być ciągle odpowiednio napięta. Dodatkowo, holujący nie powinien podejmować gwałtownego holowania, a sam holowany powinien mu w tym pomagać. Jadąc z górki autem holowanym, musimy delikatnie dohamowywać, aby utrzymać napięcie liny.

Dodatkowe informacje

Dosłownie w każdym pojeździe musi znajdować się nie tylko trójkąt ostrzegawczy, ale też i lina holownicza. Im będzie mocniejsza, tym lepiej. Dzięki temu, będziemy mogli udzielić pomocy innym kierowcom, kiedy dojdzie do awarii ich samochodów. Bardzo ważny jest także uchwyt holowniczy, a w najnowszych samochodach powinien on być wykręcany, stąd też zanim rozpoczniemy holowanie, musimy bardzo mocno go dokręcić. Najlepiej w tym celu posłużyć się kluczem do kół, a ten z pewnością będzie na wyposażeniu prawie wszystkich zestawów z narzędziami.

Podczas jazdy…

Gdy dochodzi do holowania w Gliwicach na wyłączonym silniku, nie będzie funkcjonować wspomaganie układu hamulcowego. W związku z tym, zmniejszy się skuteczność hamowania. Nawet nie jadąc szybko, koniecznie będzie użycie większej siły, aby pojazd się zatrzymał. Kierowca holowanego pojazdu obarczony jest obowiązkiem dbania o to, aby między nim a drugim samochodem zachowana była należyta odległość oraz napięcie liny. Pozwoli to na uniknięcie wszelkich ewentualnych szarpnięć, a te mogłyby nie tylko nadwyrężyć linę, ale też układ napędowy holującego.

Nie nadużywajmy świateł

Korzystanie ze świateł awaryjnych, zakłada sygnalizowanie wszelkich drogowych niebezpieczeństw. Są to sytuacje, gdy zachodzi konieczność niespodziewanego postoju na poboczu, chociażby w wypadku awarii lub kontroli drogowej. Dodatkowo, coraz częściej kierowcy stosują awaryjne światła do ostrzegania kierowców jadących za nimi, o wypadkach czy też korkach, co wydaje się być całkiem rozsądne. Jednak podczas holowania, stosowanie ich doprowadzi jedynie do wprowadzenia dezorientacji.

Inne ważne kwestie

Jeśli zaopatrzymy się w linę holowniczą, która dostępna jest np. na stacji benzynowej, najczęściej będzie ona posiadać wygodne mocowania, które umożliwią szybkie podpięcie holownika do pojazdu holowanego. Gdy już tego dokonamy, upewnijmy się czy całość jest solidnie osadzona. Pomoże nam w tym zwykłe szarpnięcie liny w obydwu kierunkach, a będziemy pewni, że lina nie odepnie się nam po kilku metrach jazdy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, holowany samochód mysi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym. Nawet jeśli będzie on za tylną szybą auta, najważniejsze by był widoczny. Zaleca się, aby umieścić go po lewej stronie pojazdu, wówczas policja nie powinna mieć do nas zastrzeżeń. Jeśli nasze auto ma uszkodzony układ kierownicy lub hamulce, może to już wymagać autolawety w Gliwicach, ponieważ holowanie takiego pojazdu nie może mieć miejsca, ze względów bezpieczeństwa.

Autoholowanie w Gliwicach – o czym musimy pamiętać oraz jak się za to zabrać?