Jednym z rodzajów zmarszczek są właśnie zmarszczki mimiczne. Są one dość specyficzne, gdyż występują najwcześniej – pojawić się mogą nawet u dwudziestolatki. Są one ściśle powiązane z pracą mięśni mimicznych, które odpowiadają za wyrażanie emocji – śmiechu, zdziwienia, złości, itp. Zaburzenie pracy mięśni mimicznych prowadzi do zmniejszonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych w naszej skórze. Jakie zmarszczki mimiczne rozróżniamy, w jaki sposób powstają i jak skutecznie im zaradzić? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule! Zapraszamy do lektury!

Jak powstają zmarszczki mimiczne i jak je rozróżniamy?

Jak już wcześniej wspominaliśmy – zmarszczki mimiczne powstają na skutek zaburzenia pracy mięśni mimicznych, które odpowiadają za wyrażanie emocji. Właśnie dlatego linie zmarszczek mimicznych powstają prostopadle do mięśnia kurczącego się, w miejscu największego natężenia mimiki.

 Skuteczne sposoby na zmarszczki mimiczne

Z tego względu rozróżniamy między innymi lwią zmarszczkę, która tworzy się na czole – między brwiami. Zmarszczki mimiczne powstają również wokół oczu. Są to tak zwane kurze łapki. Zmarszczki mimiczne powstają również w okolicach ust. Są to zmarszczki śmiechu, lub powstałe na skute długotrwałego palenia papierosów.

Na powstawanie zmarszczek mimicznych wpływ ma nie tylko intensywność mimiki. Bardzo często zależy to od cechy dziedzicznych, czy zawartości włókien kolagenowych w skórze. Zatem osoby z suchą i cienką skórą wykazują znacznie większą tendencję do pojawiania się zmarszczek mimicznych.

Rozróżniamy cztery charakterystyczne etapy, które oceniają nasilenie zmarszczek mimicznych. Są to po pierwsze cienki linie, które znikają po rozluźnieniu mięśni. Drugim etapem są wyraźne linie, które również zanikają po rozluźnieniu mięśni. Trzeci etapem są wyraźne, głębsze linie, które są również widoczne po rozluźnieniu mięśni. Ostatnim etapem są silnie zaznaczone linie, które bardzo widoczne są po rozluźnieniu mięśni twarzy.

Jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami mimicznymi?

W walce ze zmarszczkami mimicznymi bardzo ważne są masaże twarzy. Można je wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Wieczorem, po uprzednim zaaplikowaniu odpowiedniego kremu – wykonaj delikatny masaż skóry twarzy. Wykonuj ruchy głaszczące, koliste, delikatne oklepywanie. Unikaj naciągania skóry twarzy.

Bardzo ważna jest odpowiednia dawka snu. To właśnie podczas snu nasza skóra odbudowuje się, regeneruje i oczyszcza. Kiedy nasz sen nie jest dostatecznie długi to nasza skóra znacznie szybciej traci wodę, wiotczeje, a zmarszczki zdecydowanie szybciej pogłębiają się.

Innym skutecznym sposobem będzie kontrolowanie mimiki twarzy. Łatwo powiedzieć? Może i tak, ale z pewnością możesz skutecznie zwracać na to uwagę. Staraj się mniej złościć, zadbaj o odpowiedni relaks, nie zamyślaj się i zdecydowanie unikaj palenia papierosów, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek mimicznych wokół ust. Pomocny może być również suplement diety Collagenics http://zdrowieija.pl/redukcja-zmarszczek/ 

Bardzo ważna jest również zbilansowana dieta – bogata w witaminy i minerały. Stanowczo unikaj niezdrowego jedzenia i wszelkich używek.