Odzież robocza i ochronna. Różnice, wykorzystanie, rodzaje ubioru

2 min czytania

Zapewnienie pracownikom godnych i bezpiecznych warunków pracy, to obowiązek każdego przedsiębiorcy zatrudniającego specjalistyczną kadrę. Stworzenie komfortowego i pewnego miejsca pracy, ubezpieczenie pracowników, jak również zapewnienie im odpowiedniego miejsca wykonywania działań to podstawa zawodowa, która powinien wypełnić każdy inwestor. Bardzo ważnym czynnikiem jest również wyposażenie pracowników w dostosowaną do potrzeb i wymagań odzież roboczą i pracowniczą. Czym jest odzież ochronna i robocza? Jakie spełnia zadania? Jakie są rodzaje odzieży ochronnej oraz jej cechy charakterystyczne?

Wyposażenie pracowników w odpowiednia odzież pracowniczą

Zagwarantowanie kadrze odpowiednich środków bezpieczeństwa to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Przeszkolenie w zakresie BHP, jak również zapewnienie im odpowiedniej i dostosowanej odzieży sprawi, iż praca stanie się bardziej bezpieczna, mniej ryzykowana, komfortowa i wygodna. Każdy właściciel firmy powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie podstawowe oraz akcesoria dodatkowe. Do jego obowiązków należy również kontrola stanu odzieży, jak również okresowa jej wymiana. Jakie rodzaje odzieży pracowniczej można wyróżnić. Jakimi cechami powinny się charakteryzować?

Odzież ochronna a robocza?

Czym różni się odzież robocza od ochronnej? W jakich momentach zastosować odpowiedni rodzaj ubioru? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stroju do pracy?

Wyposażenie robocze to odpowiednio przygotowany strój zapewniający pracownikom wygodę pracy, jak również gwarancję schludnego i czystego wykonywania działań. Odzież ta nie zapewnia szczególnego, dodatkowego bezpieczeństwa, a jej używanie zalecane jest w bezpiecznych i mało ryzykownych warunkach pracy. Do odzieży roboczej, w wielu przypadkach stosowane są dodatkowe akcesoria, którymi są kaski, obuwie, okulary, czapki rękawiczki, itp.

Jest to szczególne zabezpieczenie pracownika, podczas wykonywania prac, w których dochodzi ryzyko uszkodzenia, kontuzji, zgniecenia, podpalenia, itp. Odzież ta służy ochronie pracownika i jest niezbędna do wykonywanie niektórych działań. Niektóre prace byłyby niemożliwe do wykonania bez specjalnego stroju ochronnego i elementów dodatkowych.

Odzież robocza i ochronna. Różnice, wykorzystanie, rodzaje ubioru

Rodzaje odzieży ochronnej i roboczej

Odzież robocza i ochronna to pewnego rodzaju środki bezpieczeństwa, które powinny spełniać pewne standardy i wymogi. Zasady te przypisane są poszczególnym elementom garderoby, a także rodzaju wykonywanej pracy. Odzież ochronna i robocza powinna być przede wszystkim:

* nie powinna ograniczać ruchów,

* wykonana z najwyższej jakości materiałów,

* zapewniająca odpowiednie warunki pracy,

* dostosowana do wykonywanych działań, itp.

Odzież robocza i ochronna dopasowana do szczególnych warunków pracy powinna posiadać wiele cech charakterystycznych. Jej rodzaj dobierany jest do możliwości i panujących wymogów, a wśród najbardziej popularnych środków BHP są:

* odzież chroniąca przed porażeniem prądem,

* odzież ostrzegawcza,

* ubiór i akcesoria chroniące przed środkami chemicznymi,

* odzież chroniąca przed promieniowaniem,

* strój i elementy chroniące przed powstaniem kontuzji, zgnieceń i uszkodzeń mechanicznych, itp.

Więcej informacji

Na stronie BHPNawigator znajdziesz między innymi rękawice antyprzecięciowe, słuchawki wygłuszające oraz inne elementy odzieży roboczej i ochronnej - sprawdź.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

wiadomosciolsztyn_kf