Gdzie wykorzystuje się język Java?

Język Java według pracowników IT należy do najpowszechniej wykorzystywanych technologii co wynika z jego szerokich możliwości. Korporacje i duże firmy z otwartymi rękoma przyjmują wyspecjalizowanych programistów znających ten system. Okazuje się, że około 90 % koderów w swojej pracy korzysta z Javy, co jest zaskakująco dużą liczbą, biorąc pod uwagę fakt, że języków programowania jest naprawdę dużo.

Dlaczego Java jest tak popularna?

Pierwsza rzecz to prosta i przejrzysta struktura, którą dosyć łatwo i szybko się przyswaja. Początkujący programiści zwykle nie mają dużych problemów w rozumieniu formuł, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna i od tej reguły pojawiają się wyjątki.

Druga kwestia to rozbudowana społeczność specjalistów od Javy, która tworzy mnóstwo miejsc wymiany myśli i doświadczeń. Mam tu na myśli fora dyskusyjne, różne blogi, portale itp. Dzięki istnieniu takich paneli można łatwo znaleźć rozwiązanie swoich problemów, które nieraz pojawiają się w procesie tworzenia kodu.

Kolejny element to dynamika rozwoju bibliotek standardowych, co przekłada się szybkość pisania. Programiści cenią sobie także kompatybilność wsteczną, która pozwala bez komplikacji importować nowy kod z nowej wersji do starej biblioteki.

Gdzie wykorzystuje się języka Java?

Dużą uniwersalność technologi potwierdzają słowa” Write once, run anywhere”. Znaczy to, że Javę można wykorzystywać do niemal wszystkich projektów informatycznych. System ten stosują między innymi Google, Twitter, Amazon, Facebook i wiele innych dużych korporacji. Aplikacje tworzone technologią Java bez problemu działają na Macu, Windowsie i Linuksie. Wszechstronność Javy jest widoczna niemal w każdym sieciowym projekcie, dlatego początkujący developer powinien w pierwszej kolejności wziąć się za gruntowną naukę tej technologii, skoro wyznacza ona aż tak wielokierunkowy rozwój.

Jak zostać developerem Java?

Przede wszystkim trzeba sobie wprost powiedzieć, że nie każdy może zostać programistą. Wysokie pensje i przyjazny tryb pracy przyciągają wielu chętnych, trzeba wykazywać pewne uwarunkowania na poziomie tzw. ścisłego umysłu. Dobry developer musi przede wszystkim logicznie myśleć, przywidywać problemy i szybko je rozwiązywać. Niezbędny jest także doskonały zmysł matematyczny. Nie wszyscy posiadają takie predyspozycje.

Jeśli jesteś osobą, która posiada wyżej wymienione cechy i chcesz zostać programistą najbardziej optymalnym wyjściem w postawieniu pierwszego kroku w świecie developerów jest kurs java w szkołach programowania. Ich program jest skonstruowany tak, by każdy z uczestników kończących kurs mógł podjąć pracę na stanowisku młodszego programisty. Kierunek zajęć wyznacza zapotrzebowanie rynku. W trakcie szkoleń uczeń poprzez intensywną praktykę pracy przy komputerze ma możliwość dokładnie poznać charakter działań developera Javy w realnej pracy. Już na tym poziomie poznawania technologii kandydat wie, czy ta ścieżka rozwoju jest jego drogą zawodową.

Nawet doświadczeni programiści nieraz decydują się na rozszerzony kurs java jako przyczółek do rozwijania swoich umiejętności, aktualizowania swojego poziomu wiedzy i poznawania nowych narzędzi.