Problem cellulitu jest dosyć powszechnym tematem, gdyż prędzej czy później dotyka większości kobiet. Kobiety mają z nim problem znacznie częściej niż mężczyźni, gdyż ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a dokładniej to nadmierną ilością estrogenu w ciele kobiety. Przez to zaburzona zostaje gospodarka wodna i tłuszczowa, co sprzyja rozwojowi cellulitu.

Wiele kobiet bagatelizuje pierwsze objawy cellulitu, nie zdając sobie sprawy z tego, że może on rozwinąć się w znacznie poważniejsze schorzenie. Ma on bowiem kilka stadiów rozwoju, a ten ostatni bywa nawet bolesny dla kobiet. Jeżeli chcesz dokładniej poznać sprawę cellulitu to jesteś w jak najbardziej odpowiednim miejscu.

Czym jest cellulit?

Cellulit jest zmianą skórną, z wyglądu przypominającą powierzchnię pomarańczy, przez co często potocznie nazywaną jest pomarańczową skórką. Powstaje na skutek naciskania nadmiaru tkanki tłuszczowej na pionową tkankę łączną. Przez to dochodzi do zebrania i zbicia nadmiernej ilości tłuszczu, co skutkuje fałdami podskórnymi widocznymi gołym okiem. We wczesnej fazie jest niemalże wyczuwalny tylko w dotyku, a w ostatnich etapach jest nieestetyczny, gruby i nawet bolesny. Dlatego właśnie warto przeciwdziałać mu jak najwcześniej!

 Jakie rozpoznajemy stadia cellulitu

Stadia rozwoju cellulitu

Rozróżniamy cztery podstawowe stadia rozwoju cellulitu. Pierwszym jest stan, w którym zmiany nie są widoczne gołym okiem, ale mikroskopowo dochodzi już do zastoju i wzrostu objętości tkanek. W drugim stadium zmiany widoczne są już gołym okiem, a oprócz zastojów pojawiają się wyraźne zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej. W trzeciej fazie natomiast zmiany widoczne są nawet w pozycji stojącej i wyczuwalne są grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej. Poza tym mikroskopowo widać już elementy zwłóknienia. W ostatniej, czwartej fazie nierówności są już bardzo nasilone i następuje wyraźna degradacja tkanki łącznej.

W walce z cellulitem ważne jest jak najwcześniejsze działanie. O ile pierwszą fazę bardzo łatwo wyleczyć, o tyle w ostatniej, czwartej leczenie jest już praktycznie niemożliwe. Może być tutaj koniecznie zastosowanie zabiegów medycyny estetycznej, które nieraz kosztują krocie.

Jak skutecznie walczyć z cellulitem?

Niestety nie ma tutaj szybkiego, sprawdzonego, złotego środka. W walce z cellulitem najważniejszy jest przede wszystkim zdrowy tryb życia. Zbilansowana dieta, picie odpowiedniej ilości wody i regularne aktywności fizyczne nie tylko zapobiegną powstawaniu cellulitu, ale również pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie i nastrój. Zmiany cellulitowe mogą być spowodowane również zaburzeniami hormonalnymi i tutaj niezbędna okaże się pomoc odpowiedniego specjalisty, gdyż domowe sposoby i zdrowy tryb życia niewiele nam pomoże. Na pewno warto wypróbować tabletki Cellactiv w tym celu.

Jak widać, cellulit wcale nie jest wyrokiem dla kobiety i jak najbardziej można zapobiegać jego powstawaniu i rozwojowi. Jak już jednak wspominaliśmy najważniejsze jest jak najszybsze działanie, aby nie dopuścić do degradacji tkanki łącznej.