Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Koronawirus z Wuhan, który obecnie przyjął nazwę SARS-CoV-2 zaczyna stanowić na świecie coraz większy problem. W samych Chinach na dzień 25 lutego 2020 odnotowano ponad 77 tysięcy zarażeń.

Jak donoszą koronawirus wiadomości, wśród europejskich państw największą liczbę zachorowań widać obecnie na przykładzie Włoch, gdzie pojawiło się ognisko koronawirusa COVID-19 w północnej części tego kraju, a liczba zakażonych wynosi 270 osób, w tym 7 osób zmarło z powodu wirusa. Warto przyjrzeć się temu jakie środki ostrożności należy stosować, aby ustrzec się zakażenia i dalszego rozprzestrzenia wirusa. Już niedługo dostępny będzie test na koronawirusa w Krakowie i w innych miastach Poslki.

Jakie są obecnie skuteczne metody przeciw koronawirus?

Najskuteczniejszą metodą jest unikanie kontaktu z osobami, które wykazują symptomy związane z działaniem wirusa, tym bardziej jeśli podróżowały w ostatnim czasie do krajów w których stwierdzono ogniska koronawirusa. Wśród osób zarażonych koronawirusem COVID-19 można zauważyć takie objawy jak wysoka gorączka, kaszel, kichanie oraz problemy z oddychaniem.

Warto też wiedzieć, że nie dla wszystkich osób tak samo groźny będzie koronawirus. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku osób starszych, o osłabionej odporności, małych dzieci lub kobiet w ciąży. Warto też zauważyć, że osoby chorujące na inne dolegliwości również należą do grupy o podwyższonym ryzyku związanym z cięższymi objawami po zakażeniu wirusem.

Droga kropelkowa stanowi najczęstszą przyczynę zakażenia

Dlatego tak ważne jest, aby unikać miejsc w których osoby chore roznoszą drobinki cząsteczek wirusa poprzez kaszel lub kichanie. Tak samo kontakt z powierzchnią na której znajduje się wirus może spowodować, że przeniesiemy go przypadkowo w kierunku ust, nosa lub oczu, powodując zakażenie. Zaleca się więc częste mycie rąk oraz unikanie kontaktu brudnych rąk z twarzą. Warto też używać ochronnych maseczek medycznych w przypadku przebywania w miejscach w których istnieje ryzyko spotkania osób zakażonych wirusem. Na koniec warto jeszcze dodać, że w przypadku zaobserwowania wymienionych powyżej objawów oraz stwierdzenia kontaktu z osobami z Chin lub północnych Włoch, należy podjąć specjalne środki zaradcze – udać się do izby przyjęć Szpitala Zakaźnego lub do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Środki ostrożności związane z koronawirusem SARS-CoV-2