Szycie garniturów - w salonie czy u krawca?

Zbyt krótkie spodnie garniturowe czy przyciasny rękaw marynarki nie jest już problemem. Kupując garnitur nie trzeba decydować się na dany model w konkretnym rozmiarze, a następnie płacić sporo pieniędzy za poprawki krawieckie. Salony mody męskiej oferują szycie garniturów na miarę. Pytanie, czy warto skorzystać z takiej usługi, czy lepiej wybrać się do krawca?

Szycie garniturów - garnitur z salonu

W sklepie z garniturami mamy do wyboru modele od konkretnych producentów. Zanim zdecydujemy się na zakup garnituru, warto go przymierzyć i zobaczyć, czy dany wzór rzeczywiście nam pasuje. To, co pięknie wygląda na manekinie niekoniecznie będzie dobrze leżało na każdym mężczyźnie. W salonie możemy liczyć na fachową poradę eksperta oraz dobór dodatków do garnituru, dzięki czemu nie trzeba odwiedzać na przykład sklepu z koszulami. Kupując garnitur w zestawie można liczyć na duży rabat. Dodatkowo niektóre salony organizują cyklicznie akcje promocyjne, dzięki którym możemy jeszcze taniej kupić garnitur wraz z dodatkami.

Szycie garniturów w salonie ma jednak spory minus - zwykle trzeba zdecydować się na konkretny model, bez możliwości wprowadzenia swoich poprawek. Zastrzegają sobie to bowiem projektanci i producenci. Jedyne poprawki, jakie może nanieść krawiec w salonie mają wymiar kosmetyczny. Wadą jest również czas oczekiwania - zwykle garnitur jest do odbioru po kilku tygodniach, a w sezonie nawet miesiącach. Wynika to z faktu, że głównym celem sklepów jest sprzedaż gotowych modeli i wprowadzanie ewentualnych korekt, a nie szycie garnituru od podstaw, zatem krawcowe często są tam zatrudnione tylko na część etatu i rzadziej bywają w pracy.

Szycie garniturów - spod ręki krawca

Drugim wyjściem jest zlecenie uszycia stroju krawcowi. Nie każdy jednak podejmie się takiego wyzwania, należy więc przede wszystkim znaleźć krawca, który specjalizuje się w szyciu garniturów. Dzięki temu mamy pewność, że garnitur nie będzie potrzebował korekt ani poprawek. Należy pamiętać, że krawiec to nie stylista, zatem nie udzieli on porady odnośnie dodatków, a jedynie kroju i koloru.

Zaletą salonów krawieckich jest fakt, iż wykonują one usługi po niższych cenach niż salony mody, które nie tylko pobierają prowizję własną, ale także zmuszone są oddać pewną kwotę producentowi. Za to wszystko finalnie płaci klient, co generuje wyższą cenę. Niemniej jednak w przypadku rabatów, jakie oferują salony na dodatki, szycie garniturów w tym miejscu może okazać się w końcowym rozrachunku bardziej opłacalne. U krawca czas oczekiwania na garnitur jest zwykle krótki, a co więcej istnieje możliwość wyboru modelu dokładnie takiego, jaki chcemy i w kolorze, jaki nam pasuje. W dobie powszechnego dostępu do internetu nie ma problemu z poszukiwaniem inspiracji w sieci - klient nie ogranicza się wtedy do jednego salonu, a poszukuje ciekawych projektów z różnych salonów na świecie.

Etapy szycia garniturów

Krok 1: materiał

Wybór materiału jest kluczowy dla efektu. Najczęściej wybieranymi materiałami jest bawełna, wełna i jedwab.

Krok 2: wykonanie wzoru

Klasyczny krój nigdy nie będzie dopasowany do każdego klienta. Dlatego na podstawie pobranych wymiarów, dopasowywane są one do kroju garnituru.

Krok 3: szycie

Na tym etapie łączone są wszystkie części garnituru (czasem poszczególne części łączy się bezpośrednio na kliencie, aby zobaczyć czy wykrój jest prawidłowy).

Krok 4: wszycie podszewki i rękawów

Na tym etapie wybierana jest podszewka - może być kolorystycznie zbliżona do wierzchniej części garnituru, lub całkiem inna. Ostatnią poważną trudnością jest dokładne wszywanie rękawów pod pachę.

Krok 5: ewentualne poprawki

Czas na ostatnie poprawki, takie jak wybór guzików i nici do obszycia widocznych części garnituru.

Kwestia doboru garnituru potrafi spędzać mężczyznom sen z powiek, dlatego dobrym wyjściem jest jego uszycie na miarę, zamiast wybierać konkretny model ze sklepu. To, czy zdecydujemy się uszyć garnitur w salonie czy u krawca zależy od tego, co w jego zakupie jest dla nas najważniejsze, dlatego zawsze warto indywidualnie rozważyć wszelkie za i przeciw.