Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Trail — czym są biegi terenowe i jak się do nich przygotować?

Gdy zwykły jogging zaczyna być monotonny, warto sięgnąć po zmianę otoczenia. Trail, czyli bieganie w terenie, to propozycja dla tych, którzy nie boją się nowych wyzwań. Urozmaicony krajobraz i wymagające warunki sprawiają, że do uprawiania tego sportu konieczna jest nie tylko motywacja, ale także odpowiednie wyposażenie. O czym należy pamiętać, rozpoczynając przygodę z trailem? 

Trail — czym jest bieganie po szlakach?

W przeciwieństwie do klasycznego joggingu po miejskim, prostym podłożu, trail zapewnia szereg intensywnych emocji. Bieganie w terenie daje poczucie wolności i niepowtarzalnej bliskości z przyrodą. Angażuje wszystkie mięśnie do wzmożonej pracy, dzięki czemu efekty treningu są lepsze i szybciej widoczne. 

Trail gwarantuje wrażenia, o które trudno w trakcie zwykłego biegania. Zmienna natura sprawia, że pokonywanie tej samej trasy za każdym razem będzie wyjątkowe. W ten sposób możesz mieć pewność, że trening nie będzie monotonny oraz stanie się czystą przyjemnością, a nie jedynie przykrym obowiązkiem. 

Zróżnicowany teren, z którym masz do czynienia podczas uprawiania trailu, wymaga od ciała zwiększonego wysiłku. Wszelkie nierówności wymuszają pokonywanie pagórków i naprzemienne wykonywanie podbiegów oraz zbiegów. By w pełni czerpać z przebywania na łonie natury, koniecznie zadbaj o prawidłowe nastawienie. Nawet krótkie trasy trailowe pozwalają naładować baterie życiowe i zebrać siły potrzebne do kolejnych wyzwań. 

Biegi terenowe odbywają się na oznaczonych szlakach, minimalizując ryzyko zagubienia się na nieznanym terytorium. Należy jednak pamiętać, że jest to aktywność, która wymaga znacznej ostrożności, szczególnie przy początkowych sesjach. Nierówne podłoże bywa zaskakujące, dlatego nietrudno tu o kontuzję. Wyposażenie dedykowane biegom terenowym minimalizuje to ryzyko i pozwala na komfortowe oraz bezpieczne uprawianie sportu. 

Biegi trailowe i ich akcesoria — o czym nie można zapomnieć?

Nieodłącznym elementem biegania, także tego terenowego, są dedykowane buty. Obuwie przeznaczone na nierówny teren uwzględnia trudne warunki pogodowe i charakteryzuje się odpornością na zamoczenia. Dodatkowo materiał jest prosty w utrzymaniu czystości, co znacząco ułatwia pozbywanie się błota lub innych zabrudzeń z lasu. Odpowiednia konstrukcja buta chroni stopy także przed kontuzjami, które często spotykają początkujących. 

Zabezpieczenie termiczne ciała to podstawa każdego treningu na zewnątrz. Wpływa ono na komfort ćwiczeń, a właściwie dobrana odzież nie ogranicza ruchów. Na letnie i wiosenne pory roku dobrze sprawdzi się dopasowana koszulka oraz krótsze spodenki, które dobrze odprowadzają pot. W tracie jesieni oraz zimy warto natomiast wyposażyć się w takie akcesoria, jak kurtka wodoodporna, czy długie legginsy. 

Trail wymaga także kilku drobiazgów, które ułatwią trening. Wśród nich znajdują się takie przedmioty, jak bidon czy pas, w którym umieścimy butelkę. Na wieczorną aktywność dobrze jest zabrać ze sobą lampkę, która oświetli drogę i uchroni przed potknięciem. 

Amatorski trail — od czego warto zacząć?

Początkujący sportowcy nie muszą zaopatrywać się w zaawansowany sprzęt. Na start wystarczy kilka podstawowych elementów, które pozwolą na komfortowe ćwiczenia. W wyposażeniu nie powinno zatem zabraknąć specjalnych butów, które utrzymają stabilną pozycję stopy w obuwiu, a także zabezpieczą ją przed zmoknięciem. Konieczna będzie również odzież, która sprawnie odprowadza pot i dba o prawidłową temperaturę ciała. Każdy biegacz powinien posiadać pod ręką wodę, by nie doprowadzić do odwodnienia. 

Amatorzy trailu muszą liczyć się z faktem, iż jest to sport wymagający dobrej kondycji fizycznej. Nie należy zatem biegać powyżej swoich możliwości — początkujący przez pierwsze 2-3 tygodnie nie powinni nakładać na siebie zbyt dużych wymagań. Startowe treningi mają na celu przygotować organizm do tego rodzaju aktywności fizycznej. Dopiero po tym czasie zaleca się stopniowe zwiększanie intensywności oraz długości tras. 

Sprzęt dla zaawansowanych 

Osoby, które mają już nieco doświadczenia w bieganiu terenowym, lub łączą z nim ambitne plany, powinny rozejrzeć się za bardziej zaawansowanym sprzętem. W tym zakresie warto skorzystać ze sprawdzonych marek, które cieszą się wysoką pozycją na rynku. Wśród nich znajduje się Decathlon, zaopatrujący półprofesjonalistów oraz zawodowców w najwyższej klasy akcesoria. Poznaj ofertę produktów do Trialu — biegów terenowych, pod adresem https://www.decathlon.pl/sport/c0-sporty/c1-trail/_/N-7d0xda. Na jakie sprzęty warto zwrócić uwagę?

Zegarek GARMIN FORERUNNER 245

Osoby, które chcą na bieżąco kontrolować swoje wyniki, doceniają zegarki sportowe. Urządzenie mierzy najważniejsze parametry, takie jak przebyty dystans, tętno, spalone kalorie czy prędkość, dzięki czemu wszystkie dane są umieszczone w jednym miejscu. Produkt świetnie sprawdza się przy biegach terenowych, wyróżniając się swoją wodoszczelnością oraz długim czasem pracy na baterii. 

Buty do biegania w terenie męskie MT CUSHION

To propozycja przeznaczona dla sportowców, którzy poszukują jak najlepszej amortyzacji. Lekkie, a jednocześnie stabilne obuwie dba o komfort i zabezpiecza przed kontuzjami. Ich antypoślizgowość sprawia, że są jednym z częściej wybieranych modeli do biegania po nierównym terenie. 

Trail — nieograniczone możliwości

Bieganie terenowe to jedno z tych doświadczeń, po które mogą sięgnąć wszyscy. Do rozpoczęcia przygody nie potrzebujesz wiele sprzętu, a wraz ze zdobywaną wiedzą możesz stopniowo rozszerzać swój asortyment o zaawansowane akcesoria. Bliskość z naturą, szybsze spalanie kalorii i poczucie wolności — to wszystko zyskujesz, uprawiając trail. Podejmij wyzwanie!