Jak zostać agentem ubezpieczeniowym i czy warto?

Każdy z nas szuka zatrudnienia, które będzie stabilne i które zagwarantuje nam jak najlepsze wynagrodzenie. Wbrew opiniom niektórych osób, branża ubezpieczeniowa jest właśnie tą, która może spełnić powyższe oczekiwania. Każdy, kto jest nią zainteresowany, powinien sprawdzić jak zostać agentem ubezpieczeniowym i zarabiać przyzwoite pieniądze.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym i na czym to polega

Głównym zadaniem każdego agenta jest prezentowanie i podpisywanie umów ubezpieczeniowych w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego, które reprezentuje. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej wyróżnia agentów pełnomocników, którzy mogą podpisywać umowy oraz agentów pośredników, których kompetencje ograniczają się jedynie do pośredniczenia i prezentowania umów.

Praca agenta polega także na pozyskiwaniu nowych klientów, podtrzymywaniu relacji z obecnymi oraz na nadzorowaniu realizacji umów i wypłaty odszkodowań. Do tego dochodzi oczywiście koordynowanie wszystkich czynności agencyjnych. Warto przy tym pamiętać, że za ewentualne błędy popełnione przez agenta, odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe dla którego ten pracuje.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym – kryteria

Każdy, kto zastanawia się jak zostać ubezpieczycielem, powinien zapoznać się ze wspomnianą już ustawą. Wskazuje ona wyraźnie, że kandydat na agenta musi posiadać wykształcenie minimum średnie, pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem. Potrzebne jest także poświadczenie o rzetelnym wykonywaniu pracy oraz zdanie egzaminu.

Oczywiście liczą się także osobowość oraz charakter przyszłego agenta. Ponieważ praca jako agent ubezpieczeniowy oparta na kontakcie z ludźmi, należy posiadać duże umiejętności interpersonalne oraz dar przekonywania. Ważna jest także rzetelność i skrupulatne przekazywanie wiedzy na temat ofert, dzięki czemu klienci zaufają agentowi i chętniej będą wracać, aby zawierać kolejne umowy.

Agent ubezpieczeniowy jak zacząć

Na samym początku kariery, przyszły agent powinien zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, który chce reprezentować. Po pozytywnej rozmowie z przedstawicielem zakładu, kandydat na agenta zostanie skierowany na szkolenie (trwające około 152 godzin) ,przygotowujące do zawodu. Po skończeniu szkolenia kandydat przystępuje do egzaminu, organizowanego przez zakład ubezpieczeń.

Zakres egzaminu określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. Po jego zdaniu, kandydat podpisuje umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym a także wnioskuje o wydanie licencji i uzyskanie wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Dopiero teraz może rozpocząć pracę jako agent.

Praca jako agent ubezpieczeniowy – forma pracy

Wiedząc już, jak zostać agentem ubezpieczeniowym, musimy jeszcze zastanowić się nad formą prowadzenia naszej działalności. Należy określić czy chcemy zostać agentem reprezentującym tylko jedno towarzystwo ubezpieczeniowe (które bierze za nas odpowiedzialność prawną), czy też multiagentem, reprezentującym kilka towarzystw i odpowiadającym za samego siebie?

Istotne jest także czy chcemy prowadzić naszą działalność pod własnym nazwiskiem, budując naszą markę od podstaw, czy też skorzystać z franczyzy, która narzuca nam pewne ograniczenia, ale za to pozwala rozwijać się pod jej skrzydłami. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego dobrze jest przemyśleć sprawę i podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Czy warto?

Każdy, komu nie jest obcy kontakt z ludźmi i kto lubi szukać nowych klientów, powinien być zadowolony z pracy ubezpieczyciela. Daje ona dość dużą dozę samodzielności oraz samostanowienia o swoim czasie i sposobie pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze jej czasochłonność, co jednak jest rekompensowane dobrymi zarobkami.