Z jakiego materiału wybrać garnitur?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości naszej odzieży jest skład surowcowy materiału, z którego została ona wykonana. Z jakich tkanin produkuje się garnitury? Które z nich są najlepsze i na co zwracać uwagę w sklepie z odzieżą?

Rodzaje materiałów włókienniczych 

Każdy produkt, aby móc sprostać konkretnym wymaganiom jakościowym, musi być wykonany z odpowiednich surowców. W przemyśle odzieżowym w roli surowca występują materiały powstające z włókien, wśród których wyróżnia się włókna naturalne i włókna chemiczne. Taką różnorodność wykazuje każdy sklep z odzieżą.

Włókna naturalne

Włókna naturalne dzieli się na włókna pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Do najpopularniejszych włókien pozyskiwanych z roślin zalicza się znaną wszystkim bawełnę,  a także len, jutę, ramię, konopie, sizal i abakę. Zaletami takich tkanin jak bawełna czy len jest ich duża przewiewność oraz higroskopijność. Niestety materiały te bardzo szybko się gniotą, co jest utrudnieniem podczas ich użytkowania.

Do naturalnych włókien pochodzenia zwierzęcego należą wełna, jedwab naturalny i sierść królicza. Wełna jest świetnym izolatorem termicznym i wykazuje oprócz tego dużą sprężystość. Jej właściwości sprawiły, że produkowane są z niej m.in. garnitury męskie. Pomimo że włókna naturalne kojarzą się z ekologią, pozyskiwanie ich na skalę przemysłową wiąże się ze znaczącą ingerencją w środowisko naturalne. 

Włókna chemiczne

Wśród włókien chemicznych wyróżnia się włókna sztuczne oraz włókna syntetyczne. Pierwsze z nich wytwarzane są z surowców naturalnych, jednak proces ich produkcji przebiega podobnie do tego, w wyniku którego powstają włókna syntetyczne. Ten rodzaj włókien wytwarzany jest np. z celulozy, białka oraz kauczuku za pomocą technologii chemicznej zmieniającej ich strukturę. Do tego typu włókien zaliczamy wiskozę i jej pochodne, lyocell oraz włókno bambusowe. Sztuczne materiały są miłe w dotyku, miękkie i zdecydowanie bardziej przewiewne niż tkaniny syntetyczne. Wytwarzanie włókien sztucznych, szczególnie lyocellu, jest bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Materiały syntetyczne są z kolei produkowane z polimerów niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Mawia się czasami, że ubrania z tkanin syntetycznych są „z plastiku”, co jest w gruncie rzeczy prawdą. Popularnymi tkaninami syntetycznymi są poliamid i poliester, które słyną z dużej wytrzymałości, oraz elastan i akryl. Dużą wadą ubrań uszytych z niniejszego włókna jest nieprzewiewność. 

Z jakiego materiału kupić garnitur?

Uważa się, że idealną tkaniną na garnitur męski jest wełna. Włókno to jest przede wszystkim naturalne i przyjemne w noszeniu, jednak jego wadą jest stosunkowo niewielka żywotność. Zakup wełnianego garnituru jest świetnym rozwiązaniem, gdy planujemy zakładać go od święta. Jeśli natomiast zależy nam na trwałości ubrania, powinniśmy rozważyć nabycie ubrania wełnianego z dodatkiem włókna syntetycznego. Domieszka poliestru czy elastanu nie tylko przedłuży żywotność garnituru, ale także zapobiegnie jego nadmiernemu gnieceniu.

Istotne również jest, z jakiego rodzaju wełny powstał garnitur. Dobrą opinią cieszy się wełna merynosowa, która jest miła w dotyku i podatna na prasowanie. Oprócz tego nie wymaga częstego czyszczenia. Niestety łatwo się gniecie i jest najdroższą wełną garniturową, co przekłada się na cenę.

Na rynku dostępne są również garnitury męskie uszyte z naturalnych włókien roślinnych, takich jak bawełna czy len. Tego typu odzież polecana jeszcze raczej na ciepłe dni i nieoficjalne wyjścia. Tkaninami niepolecanymi do szycia garniturów męskich są wiskoza oraz poliester w swoich czystych formach. Garnitury wyprodukowane z tych materiałów są nieprzyjemne w dotyku i nieprzewiewne, co ogranicza komfort ich noszenia. Niemniej domieszka poliestru czy poliamidu pozwala na zwiększenie elastyczności wełny oraz jej odporności na działanie czynników mechanicznych.

Wybierając garnitur, warto mieć na uwadze, że posiadają one różne ciężary, które są uzależnione od składu surowcowego materiału. Wełniane garnitury są cięższe niż bawełniane czy lniane. Sklep z odzieżą oferuje nam szeroką gamę garniturów męskich, wśród których każdy z panów znajdzie coś dla siebie.