Kiedy i w jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne są tymczasowymi, w odpowiednim momencie ustępują miejsca swoim następcom – zębom stałym. Kiedy to następuje? To kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników. Ma na to wpływ stan uzębienia, czyli mówią wprost jak dbaliśmy o zęby dziecka. Słabe na pewno wylecą szybciej niż te, o które należycie dbano. Szybkość wypadania generuje również płeć. I tu ciekawostka: okazuje się, że dziewczynki szybciej tracą zęby mleczne niż chłopcy.

Dlaczego mleczaki wypadają? Otóż znajdują się pod nimi zawiązki zębów stałych, które nachodzą na korzenie mleczaków aż te zanikają. Wtedy mleczaki wypadają i robią miejsce swoim stałym następcom. Mogą teku towarzyszyć stan podgorączkowy, ból, płaczliwość oraz brak apetytu.

Na szczęście wypadanie zębów mlecznych nie wiąże się z bólem podobnym do tego przy ząbkowaniu. Jest on znacznie mniejszy. Wypadaniu zębów może towarzyszyć z kolei niewielkie krwawienie oraz niestety ryzyko połknięcia zęba. Bywa, że są one chwiejne, ale głęboko osadzone. Stwarza to ryzyko zadławienia się zębem podczas snu. Należy kontrolować jak przebiega wypadanie zębów i w razie konieczności skorzystać z pomocy lekarza stomatologa.

Kiedy wypadają mleczaki? W jakim wieku i jaka jest kolejność? Dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Przyjęło się, że mleczaki wypadają około 6 roku życia w kolejności zbliżonej do tej, w której się wyżynały. Na szczęście jest to proces o charakterze stopniowym, a nie nagłym. Wymiana uzębienia trwa nawet kilka lat. Około 6-7 roku życia wypadają dolne jedynki, około 7-8 roku życia dolne dwójki, a następnie górne jedynki i dwójki. Dolne kły wypadają około 9-12 roku życia, a górne kły oraz trzonowce około 10-12 roku życia. Czwórki wypadają pomiędzy 9 a 11 rokiem życia, a a piątki pomiędzy 10 a 12. A co z szóstkami i siódemkami? Te zęby od razu zawiązują się jako zęby stałe, a nie mleczne. Na pewno nie wolno zapominać o odpowiedniej higienie, bo są umiejscowione na końcu łuku zębowego.

Wypadanie zębów odbywające się w tej kolejności jest ważne, bo ma wpływ na prawidłowy układ całej szczęki oraz zgryz. Jeśli mleczaki wypadają wcześniej niż przyjęto np. około 5- roku życia lub ciut później np. około 8-go roku życia, warto udać się na konsultację lekarską. Mleczaki mogą wypadać wcześniej m.in. przy cukrzycy lub chorobach dziąseł. Z kolei opóźnione wypadanie może wiązać się z niedoborem witaminy D, krzywicą, ze szwankującą tarczycą, celiakią, mukowiscydozą czy zwyczajnie z wadą szczęki. Dlatego warto to sprawdzić u specjalisty.

Istotne jest również, by dobrze przygotować dziecko na wypadanie ząbków. Może do tego posłużyć historia np. o wróżce zębuszce, która zabiera ząbek w zamian zostawiając dziecku jakiś podarunek.

Wymiana uzębienia na stałe powinno się wiązać z częstymi wizytami u dentysty. Czasami wypadaniu mleczaków towarzyszą pewne problemy np. zęby stałe rosną na mleczakach, które jeszcze nie wypadły. To może prowadzić do krzywizny zębów stałych i późniejszego używania aparatu ortodontycznego. Jeśli ząb stały wyrzyna się pod zębem mlecznym i jest przykryty mleczakiem, to może go zaatakować próchnica.

Zęby mleczne warto szczotkować dwa razy dziennie. Istotna jest dieta zawierająca ograniczoną ilość cukru. Soki owocowe, koktajle itd. warto zastąpić zwykłą wodą mineralną. Zęby przed snem powinny być umyte, a w noc do picia, jeśli jest taka konieczność, warto podać dziecku właśnie wodę. Dzieci nie powinny samodzielnie myć zębów, rodzice powinni brać w tym udział nawet do 7 roku życia.