Przygotowania do sezonu: rozkładanie basenu stelażowego

Właściwie przechowywany basen stelażowy może posłużyć przez naprawdę dużo sezonów. Złe obchodzenie się z basenem może powodować uszkodzenia powłoki oraz powstawanie niecek. Warto jednocześnie pamiętać, że nie wolno zostawiać basenu stelażowego, rozłożonego na zimę. Jak zatem odpowiednio przygotować basen do nadchodzącego sezonu oraz dobrze go rozłożyć?

Jak przygotować basen do sezonu?

Przede wszystkim warto odpowiednio go przechowywać oraz zadbać o niego jesienią. Powinien być stanowczo przechowywany wewnątrz aż do lata.  Basen stelażowy powinien być już przed schowaniem dokładnie wyczyszczony i osuszony. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić basen stelażowy, przydatny będzie ten wpis: http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id5462,jak-czyscic-basen-stelazowy-zobacz-najlepsze-metody.

Pozwala to nie tylko na bezproblemowe przygotowywanie go do użytkowania w sezonie letnim, ale także zapobiega ewentualnym uszkodzeniom powstałym przez znajdujące się w nim liście czy zanieczyszczenia. Dobrze wyczyszczony basen uchroni nas też przed ewentualnym kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami czy zarazkami.

Na co warto zwrócić uwagę przed rozkładaniem basenu?

Basen stelażowy rozkładamy na odpowiednim podłożu. Idealna będzie kostka brukowa, trawa czy drobny piasek płukany. Niepolecane jest natomiast rozkładanie basenu na asfalcie, kamieniach czy glinie. Kamienie mogą bowiem podziurawić dno basenu, w glinę natomiast nie wsiąka deszcz. Asfalt natomiast, przy wysokich temperaturach, może się topić i przyklejać do basenu. 

Niezwykle ważne jest również właściwe wypoziomowanie podłoża. W przypadku pominięcia tego kroku basen może się przechylać na jedną stronę bądź wypaczyć. Warto pamiętać, że basen poziomuje się od boku do boku, a więc niezbędna będzie długa poziomnica.

Pod dno basenu należy również rozłożyć odpowiednią matę, która dodatkowo zabezpieczy dno przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto zaopatrzyć się też w specjalne, piankowe puzzle. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że zapobiega ono nadmiernemu wychładzaniu się wody od spodu. Warto jednak pamiętać, aby tworzywo dopasować do rozmiaru basenu. Innego będziemy potrzebować przy basenie stelażowym prostokątnym 400 × 200, a innego przy konstrukcjach o wymiarze 300 × 200.

Jak rozłożyć basen stelażowy prostokątny?

Warto pamiętać o tym, że basen stelażowy rozkłada się zupełnie inaczej niż basen rozporowy i wymaga nieco więcej precyzji. Jest to proces nieco bardziej złożony. Kiedy podłoże zostało już przygotowane pod rozłożenie basenu oraz jest ono idealnie równe, można śmiało przystąpić do rozkładania konstrukcji. Należy następnie rozłożyć matę pod basen i pozwolić, aby przez dwie, trzy godziny słońce odpowiednio ją nagrzało.

Z uwagi na specjalną budowę, stelażowe baseny nie wymagają użycia specjalnej pompki. Należy wpierw złożyć metalową konstrukcję basenu. Proces ten nie jest skomplikowany nawet dla osób, które pierwszy raz rozkładając basen stelażowy. Następnie rozkładamy pozostałe elementy konstrukcyjne.

Gdy te są już w pełni gotowe, można przystąpić do napełniania basenu wodą. Jednak nie należy od razu nalewać wody „do pełna". Lepiej zacząć od nalania około dziesięciu centymetrów wody, co pozwoli w stu procentach upewnić się, czy podłoże pod basenem jest na pewno równe. Jeśli wszystko jest w idealnym porządku, można kontynuować napełnianie basenu wodą. 

Dobrze jest nalewać wodę do punktu, który często jest zaznaczony linią na wysokości około dziesięciu centymetrów od krawędzi basenu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego wylewania się wody, podczas wchodzenia do basenu. Warto też zaopatrzyć się w specjalną pokrywę do basenu, która zapobiegnie dostawaniu się do wody zanieczyszczeń czy owadów. Teraz nie pozostało nic innego, jak cieszyć się przez cały sezon z doskonale przygotowanego i rozłożonego basenu rozporowego.