Nie da się ukryć, że worki filtracyjne ostatnimi czasy są coraz chętniej wykorzystywane zarówno w tych dużych, jak i nieco mniejszych przedsiębiorstwach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, natomiast filtracja powietrza jest na bardzo wysokim poziomie. Czym charakteryzują się worki filtracyjne? Jakie zastosowanie mogą mieć worki filtracyjne? Czy worki filtracyjne mają pozytywny wpływ na środowisko? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Czym charakteryzują się worki filtracyjne?

Worki filtracyjne to specjalistyczne produkty, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie ilości pyłów, które dostają się do atmosfery wskutek procesów produkcyjnych. Mają one duży wpływ na to, jakiej jakości jest atmosferyczne powietrze. Ich cechą charakterystyczną jest ponadprzeciętna skuteczność, co powoduje, że są one ochoczo wybierane przez poszczególne firmy. Worki filtracyjne posiadają dość luźny kształt. Ich skuteczność wynika m.in. z atrakcyjnej przepuszczalności powietrza. Wśród tych produktów wyróżnia się najczęściej trzy rodzaje worków: poliestrowe, poliamidowe i poliakrylonitrylowe. Różnią się od siebie zastosowaniem, a także odpornością na temperatury i związki chemiczne. Jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych producentów worków filtracyjnych jest GEKO Filtration. Produkty tamtejszej firmy są wysokiej jakości, natomiast szerokość wyboru jest w pełni satysfakcjonująca.  

Zastosowanie worków filtracyjnych

Worki filtracyjne posiadają szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je w przedsiębiorstwach, gdy w trakcie procesu produkcji pojawiają się zanieczyszczenia w postaci pyłu. Do tego typu incydentów najczęściej dochodzi w hutnictwie, przemyśle metalurgicznym, przemyśle wapienniczym i gipsowym. Pył może pojawić się również w przemyśle farmaceutycznym, a nawet tym młynarskim. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że worki filtracyjne wykorzystywane są również w naszych odkurzaczach. Oprócz tego, że skutecznie chronią silnik, to jednocześnie powodują, że do atmosfery nie wydostają się niebezpieczne zanieczyszczenia. Używa się ich również w układach klimatyzacji i do odkurzaczy przemysłowych.

Czy worki filtracyjne mają pozytywny wpływ na środowisko?

Worki filtracyjne są chętnie wybierane ze względu na to, iż mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jak to jest możliwe? Otóż minimalizują one ilość zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do atmosfery. W konsekwencji poziom zapylenia w przedsiębiorstwach jest znacznie niższy. co ma wpływ zarówno na zdrowie poszczególnych pracowników, jak i na jakość wewnątrz i w otoczeniu zakładu produkcyjnego. Specjaliści twierdzą również, że w przypadku regularnej wymiany worków zmniejsza się prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do awarii urządzeń. Dzięki temu firma uniknie przykrych incydentów, w których doszłoby do niespodziewanych przestojów w pracy z przyczyn niezależnych. 

Worki filtracyjne - podstawowe informacje, zastosowanie, wpływ na środowisko