UM Olsztyn: Strategia Olsztyn2030+: w czwartek następne spotkanie
Eksperci oraz mieszkańcy - zarówno biorący w dyskusji, jak i tylko przysłuchujący się jej - wzięli udział w pierwszej z cyklu debat dotyczących strategii Olsztyn2030+. Takich spotkań odbędzie się jeszcze dziewięć.
Olsztyn inteligentnej transformacji to tytuł inaugurującego konsultacje społeczne spotkania. W kolejne czwartki - do 28 października - będziemy spotykać się ze specjalistami i rozmawiać o przyszłości naszego miasta.
- Olsztyn apisruje do miana miasta smart city, czyli miasta inteligentnego - mówiła podczas debaty zastępca prezydenta Olsztyna, przewodnicząca zespołu ds. opracowania strategii, Ewa Kaliszuk. - Jest otwarty na innowacje, elastyczny. Ale to nie tylko aspiracje, ale także umiejętność szybkiego dostosowywania się do uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych.
Nowoczesne technologie wykorzystywane w miejskich spółkach, zdalne nauczanie, czy szereg rozwiązań dotyczących miejskiego transportu - w Olsztynie już od lat wykorzystujemy elementy wyróżniające nowoczesne miasta. Poza tym innowacyjne rozwiązania powstają w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Jakie mogłoby być miasto inteligentnej transformacji?
- 15-minutowe, czyli miasto, w którym mieszkańcy mają nie więcej, niż kwadrans do pracy, sklepu, urzędu, czy jakiegokolwiek miejsca niezbędnego do życia. Dzięki czemu mogą zrezygnować z indywidualnego transportu;
- zero bezdomności - całkowite wyeliminowanie bezdomności poprzez m.in. bezwarunkowe wypłacanie świadczeń bezdomnym, by mogli wyjść z kłopotów, w których się znajdują czy dostarczanie mieszkań komunalnych przeznaczanych na wyciąganie ludzi z bezdomności;
- prawdziwie zrównoważone - miasto zaspokaja potrzeby wspólnoty lokalnej, ale nie zużywa więcej, niż wynika to z równe podziału zasobów Ziemi na wszystkich jej mieszkańców.
- To bez wątpienia ogromne wyzwania - mówił podczas prelekcji ekspert spotkania, Kacper Nosarzewski. - Są na tyle ambitne, że wykraczające poza to, o czym się mówi w kontekście polityki rozwoju miasta. Ale jednocześnie nie paraliżujące.
debatę ekspercką Olsztyn inteligentnej transformacji można obejrzeć w miejskim kanale YouTube
Kolejne spotkanie odbędzie się już 2 września (czwartek) o 17:00, a jego tematem będzie Olsztyn wrażliwy.
Aby wziąć aktywny udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go pod adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nie później niż dzień przed spotkaniem do godz. 10:00. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny [
] albo na stronie wydarzenia
utworzonej na Platformie Konsultacji Społecznych
. Można od razu zapisać się do aktywnego udziału w wybranych lub we wszystkich debatach.
Harmonogram konsultacji
(spotkania będą zaczynać się co czwartek o 17:00 i potrwają ok. dwóch godzin)
- 2 września - Olsztyn wrażliwy (niepełnosprawność, empatia, wsparcie, włączenia społeczne itp.)
- 9 września - Olsztyn odporny klimatycznie (adaptacyjność, odporność, zmiany klimatyczne itp.)
- 16 września - Olsztyn bez barier przestrzennych (bezpieczeństwo, przyjazne przestrzenie, miasto 15-minutowe itp.)
- 23 września - Olsztyn obywatelski i współzarządzany (współpraca, projekty, współodpowiedzialność, inicjatywy mieszkańców, budżet obywatelski itp.)
- 30 września - Olsztyn inspirujący (kultura, tożsamość, kreatywność, inspiracje itp.)
- 7 października - Olsztyn wielopokoleniowy (młodość, empatia, colving, współpraca wielopokoleniowa, sąsiedztwo wielopokoleniowe itp.)
- 14 października - Olsztyn mobilny (transport publiczny, obwodnica, bezpieczeństwo, organizacja ruchu, elektromobilność itp.)
- 21 października - Olsztyn zdrowy i aktywny (profilaktyka, pandemia, ochrona zdrowia, formy spędzania wolnego czasu, jakość usług medycznych itp.)
- 28 października - Olsztyn kompetentny (nauka, praktyka, edukacja, szkoły wyższe, kluczowe kompetencje, zawody przyszłości, sztuczna inteligencja itp.)
Urząd Miasta Olsztyna,
olsztyn.eu/o-olsztynie/aktualnosci/article/strategia-olsztyn2030-w-czwartek-nastpne-spotkanie-13908.html
Autor: krystian