Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Chroń zdrowie, kalibruj alkomat!

Zdarza się że lubimy zapominać dlaczego kupiliśmy urządzenie i w jakich celach ma ono nam służyć. Dzieje się tak w przypadku alkomatów, przecież kupujemy je po to aby ochronić siebie oraz swoich bliskich przed kłopotami a nawet utratą życia. Natomiast zaniechanie czynności związanych z ich kalibracją może powodować duże błędy w uzyskiwanych wynikach, dlatego warto o tym pamiętać i przynajmniej raz w roku dokonać kalibracji urządzenia.

Budowa i działanie alkomatów

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak właściwie potrzebna jest kalibracja alkomatu trzeba poznać ich budowę oraz działanie. Otóż alkomaty to stosunkowo nie skomplikowane urządzenia, które posiadają w sobie tzw. płytę główną odpowiadającą za cały proces działania oraz czujniki zwane sensorami które natomiast odpowiedzialne są za wykrywanie alkoholu w wydychanym powietrzu. Niezależnie na jaki model się zdecydujemy ich działanie będzie bardzo zbliżone, natomiast trzeba rozróżnić modele które wykrywają wyłącznie alkohol oraz modele podatne na działanie nikotyny. Czujniki podatne na nikotynę znajdziemy raczej w tańszych modelach, oznacza to że paląc papierosy możemy wpłynąć nieco na końcowy wynik testu.

Pamiętać należy również o aspekcie przechowywania takiego urządzenia. Alkomaty są bardzo czułe na temperatury i aby nie doprowadzić do uszkodzeń należy przechowywać je w pokojowych temperaturach. Kolejną radą dotyczącą ich eksploatacji jest rada mówiąca że należy odczekać około pół godziny po wypiciu alkoholu zanim przystąpimy do przeprowadzenia testu. Badanie zaraz po wypiciu w dużym stopniu może zaszkodzić urządzeniu oraz sam wynik nie będzie prawdziwy.

Gdzie kalibrować alkomat?

W tym wypadku nie obejdzie się bez pójścia do specjalisty z neomaniak.pl, który posiada specjalistyczny sprzęt za pomocą którego przeprowadzi kompleksowe badanie naszego alkomatu. Kalibracja alkomatu jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym konfigurującym oprogramowanie w taki sposób aby wskazywał on prawidłowe wartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Testy przeprowadzane są za pomocą specjalnych symulatorów które sprawdzają jego dokładne możliwości oraz sprawność. Specjaliści radzą aby pamiętać o okresowej kalibracji przynajmniej raz na rok, w przypadku częstego stosowania warto zmniejszyć okres pomiędzy odwiedzaniem specjalisty od kalibracji, który wykona swoją pracę za kilkadziesiąt złotych.