Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Eksperymenty chemiczne dla dzieci

Dzieciństwo, to czas, kiedy mózg ludzki rozwija się w największym stopniu. Nie można zaniedbać tego czasu. Dlatego zadbaj o to, żeby twoje dziecko spełniało swoje pasje i poznawało świat. Świetnym pomysłem na połączenie nauki oraz zabawy będzie wykonywanie eksperymentów chemicznych. W tym artykule dowiesz się jakie ciekawe eksperymenty możesz wykonać z twoją pociechą we własnym domu. 

Eksperyment "Chemiczne jojo"

Jeśli masz sentyment do lekcji chemii i chcesz zarazić swoje dziecko pasją do tej dziedziny nauki, to "chemiczne jojo" będzie idealnym urozmaiceniem wolnego czasu dla twojego malucha, a także i ciebie. Do wykonania tego eksperymentu będziesz potrzebował:

 • pipetkę albo strzykawkę
 • sodę
 • ocet
 • olej
 • barwnik
 • dzbanek

Cały eksperyment jest prosty dla wykonania nawet dla najmłodszych dzieci. Pierwszym krokiem będzie wlanie ocetu do szklanki. Następnie należy dodać do niego barwniki. Możesz wybrać barwniki koloru, który lubi twoje dziecko, będzie to dla niego dodatkową atrakcją. W dalszej kolejności trzeba wsypać do dzbanka jedno opakowanie sody oczyszczonej, by kolejno po ściance dzbanka delikatnie wlać niewielką ilość oleju.

W dalszej kolejności dochodzimy już do spektakularnego finału zabawy. Zabarwiony ocet nabieramy za pomocą pipetki albo strzykawki i wlewamy ocet do dzbanka. W dzbanku będzie można obserwować powstawanie ciekawych eksperymentów chemicznych, które dla twojego dziecka powinno być niezapomnianym przeżyciem. W zależności od koloru barwnika, który wybierzesz, efekt będzie inny. Szczególnie okazale prezentuje się barwnik koloru zielonego, ale to kwestia gustu.

Jeżeli chcesz zorganizować dla swojego dziecka pokazy naukowe, sprawdź Chemical World - dowiedz się więcej o pokazach i warsztatach.

Zabawa z wulkanem - dla dzieci i dorosłych

Budowa wulkanu z pewnością sprawi masę frajdy tobie i twoim dzieciakom. Dobra wiadomość jest taka, że nie będziesz potrzebował zbyt wiele materiałów, a przy okazji będą one tanie w nabyciu, dając przy tym spektakularny efekt końcowy.

 • wysokie oraz głębokie naczynie np. duża kuweta lub basenik dziecięcy
 • taca albo miska
 • mniej więcej 0,5 litra wody
 • jedna duża łyżka płynu do mycia naczyń
 • połowa opakowania sody
 • czerwony barwnik (zaledwie kilka kropelek) - może to być również barwnik innego koloru, jest to po prostu kwestia gustu.

Do wykonania tego eksperymentu nie będziecie potrzebowali zbyt wielu czynności. Pierwszym krokiem będzie wlanie wody do twojego naczynia, żeby wypełniła je mniej więcej do połowy. Następnie  dodaj odrobinę barwnika spożywczego o kolorze czerwonym lub innym. Pamiętaj, żeby dodać również płyn do mycia naczyń, ważne żeby się dobrze pienił. W dalszej kolejności precyzyjnie i szybko wymieszaj wszystkie składniki. Następnie przenieś uzyskany krater wulkanu do wybranego przez ciebie naczynia, niech będzie ono głębokie i wysokie, ważne żeby końcowa erupcja wulkanu nie zalała twojego pokoju, dlatego lepiej wykonuj ten eksperyment w ogrodzie. Ostatnim krokiem będzie dodanie sody do naczynia, która spowoduje, że wybuch wulkanu będzie okazały, twoje dziecko z pewnością będzie zachwycone, a nóż wyrośnie z niego przyszły chemik? Warto zarażać dzieci pasją od małego.