Trener personalny – opis zawodu

Zadaniem trenera personalnego jest prowadzenie indywidualnych zajęć treningowych i sportowych ze swoim klientem. Choć istnieje wiele podobieństw między tradycyjnym trenerem sportowym, występują też istotne różnice. Zajęcia dostosowane są bardzo indywidualnie do danej osoby, jej wieku, kondycji fizycznej, percepcji, zdolności do rozwoju i potrzeb rozwojowych. Taka współpraca w sporej mierze opiera się tez na osobistej relacji. Dobry trener personalny nie tylko potrafi dać wycisk w sporcie, ale też niczym dobry psycholog porozmawiać z klientem, wspólnie starać się znaleźć podłoże ewentualnych problemów. Choć oczywiście musi robić to bardzo delikatnie i nienachalnie.

Szczegóły na temat pracy trenera personalnego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zawody.pl/trener-personalny-czym-sie-zajmuje/

Trener personalny układa szczegółowo program zajęć dla swojego klienta

Pilnuje przestrzegania treningu, obserwuje postępy i koryguje błędy. Trener personalny zajmuje się swoim klientem całościowo – udziela porad żywieniowych, wskazuje na potrzeby zmiany nawyków i służy swoją pomocą na tylu polach, na ilu klient wyrazi taką potrzebę.

Trener personalny – wymagania zawodowe

Podstawowym wymogiem, jak w przypadku każdego trenera sportowego, jest przygotowanie merytoryczne. Najbardziej cenione są oczywiście ukończone studia z wychowania fizycznego. A także zaliczony przynajmniej jeden kurs na trenera personalnego. Ten organizuje sama uczelnia albo ośrodki szkoleniowe i firmy prywatne. Ważne, aby wybierać takie kursy, w których dominuje praktyka, a nie teoria. Choć zagadnienia psychologiczne, społeczne, dietetyczne lub medyczne są tu również niezwykle ważne. Taka wiedza jest potrzeba w celu ustalania bardzo precyzyjnego i skutecznego programu ćwiczeń dla klienta. Trener personalny może mieć rozległe umiejętności lub specjalizować się w określonym typie sportu – fitness, piłka nożna, boks, pływanie, biegi, skoki i wiele innych.

Więcej o tym jak zostać trenerem personalnym przeczytasz na https://www.zawody.pl/jak-zostac-trenerem-personalnym/.

Trener personalny – czym kierują się klienci w wyborze?

Prawdą jest, że najlepszą reklamą w tym zawodzie jest własna renoma i doświadczenie. Tym samym też krążąca o trenerze personalnym opinia w środowisku. Certyfikaty i dyplomy są atutem na początku pracy, gdy można nimi zaimponować pierwszym pracodawcom. Jednak rozwój zawodowy trenera personalnego opiera się niemal wyłącznie na jego osobistych dokonaniach, skuteczności treningów, sukcesów jego podopiecznych. Klienci wybierają trenerów personalnych doświadczonych, charyzmatycznych i wymagających.

Trener personalny – warunki pracy

Trener personalny pracować może w stacjonarnych obiektach sportowych, w swoim własnym lub wynajętym studiu albo w miejscach umówionych indywidualnie z klientem, nawet w jego miejscu zamieszkania. Trener personalny przeważnie pracuje jako samodzielny przedsiębiorca i freelancer, stąd ma bardzo elastyczny czas pracy i zmienny grafik miesięczny. Nie jest to praca, która grozi szczególnym ryzykiem urazów. Choć jest wymagająca pod względem psychicznym i zaangażowania.

Trener personalny – zatrudnienie i zarobki

Trener personalny, podobnie jak każdy trener sportowy może być zatrudniony przez klub sportowe, drużyny sportowe, administrację obiektu sportowego albo – lub może przede wszystkim – przez klientów indywidualnych. Mogą być to sportowcy amatorzy albo osoby uprawiające sport w celach wyczynowych lub zawodowych. Pensja trenera personalnego zależy od konkretnych kontraktów, ilości godzin poświęconych na pracę i szczebla skomplikowania, na jakim się pracuje. Cena za godzinę treningów osobistych waha się między 50 a 200 zł. Przeważnie trenerzy personalni zarabiają lepiej niż inni trenerzy – około 5000 – 12 000 zł brutto.