Jak wygląda leczenie stomatologiczne pod narkozą?

Narkoza dentystyczna polega na ogólnym znieczuleniu pacjenta, tak aby pacjent nie był świadomy podczas zabiegu, dzięki temu jest on uśpiony i nie odczuwa bólu. Stan ten jest wywołany poprzez podanie środków farmaceutycznych drogą dożylną lub też dodatkowo drogą wziewną przez anestezjologa. Zabieg powinien odbyć się w specjalnie przeznaczonym do tego gabinecie pod okiem specjalistów, gdyż zaburzona jest wówczas zdolność do samoistnego oddychania.

Leczenie dentystyczne pod narkozą w Warszawie w dzisiejszych czasach jest wykonywane coraz częściej. Obecnie leczenie zębów pod narkozą najczęściej wykonuje się w Warszawie ze względu na wielu specjalistów, którzy się tam znajdują. Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja anestezjologiczna i stomatologiczna oraz przeprowadzenie odpowiednich badań między innymi morfologia, jonogram, kreatynina oraz poziom glukozy na czczo we krwi pacjenta. Szczegółową listę badań zleci nam stomatolog przed zabiegiem. 

Jak wygląda leczenie stomatologiczne pod narkozą?

Na samym początku warto wiedzieć, że nie każdy może być poddany takiemu zabiegowi. Do przeciwskazań należą między innymi choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia, udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia, wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.

Podczas tego leczenia konieczna jest zgoda lekarza na wykonanie zabiegu oraz tak jak zostało wspomniane już wcześniej należy wykonać szereg odpowiednich badań, o których powinien poinformować lekarz. W momencie, gdy wyniki są prawidłowe i lekarz udzieli zgody na wykonanie zabiegu trzeba zastsować się do pewnych zasad, które należy przestrzegać przed podaniem narkozy.

  • minimum 6 godzin przed zabiegiem nie powinno się jeść (aby zmniejszyć ryzyko wymiotów pooperacyjnych),
  • na 4 godziny przed zabiegiem nie można przyjmować płynów, jeśli musimy połknąć leki, niech to będzie woda niegazowana, minimalna ilość,
  • o ile lekarz nie zaleci inaczej, na minimum 5 dni przed zabiegiem należy odstawić środki mogące nasilać krwawienie, w tym leki z kwasem acetylosalicylowym (np. aspirynę), 
  • w dniu zabiegu nie powinno się palić wyrobów tytoniowych. 

W zależności od charakteru zabiegu może być on przeprowadzany w odpowiednio przystosowanym gabinecie lub też bezpośrednio na bloku operacyjnym. W każdym z tych przypadków udział biorą dwa zespoły- stomatologiczny oraz anestezjologiczny. Oprócz lekarzy: dentysty oraz anestezjologa w gabinecie powinny się znajdować również pomoce- asystent stomatologa oraz odpowiednio wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna, która towarzyszy przy znieczuleniu ogólnym. W gabinecie powinien znajdować się odpowiedni sprzęt- do intubacji dotchawiczej, źródło tlenu, dodatkowy ssak o dużej sile ssania oraz aparat do kontrolowania podstawowych czynności życiowych. Po zabiegu pacjent powinien zostać pod opieką medyczną do całkowitego wybudzenia. W zależności od organizmu zajmuje to od 30 minut do 2 godzin, jednak należy pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej. Po zabiegu przez 24 h nie można prowadzić samochodu, więc warto pamiętać o zapewnieniu sobie transportu. Najważniejsze w tym przypadku jest dobro pacjenta, więc warto udać się do sprawdzonego specjalisty, aby mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany w odpowiednich warunkach oraz bezpiecznie.