Jak wybrać odpowiedni model tablicy multimedialnej?

Popularność tablic interaktywnych wzrasta nieustannie, a to pełniąc rolę pomocy naukowej w szkołach, ale też w firmach oraz w miejscach, gdzie przeprowadza się szkolenia. Urządzenia te mają naprawdę wiele zalet, czego dowodem jest spora liczba fanów tego rozwiązania. Wbrew pozorom, na ich zakup może sobie pozwolić niemal każdy. Niektórzy uważają, że tablica interaktywna nie jest im potrzebna, ponieważ ta standardowa w zupełności wystarcza. Niestety zdanie to należy głównie do tych, którzy nie przekonali się na własnej skórze, jak wiele mogą zaoferować tablice multimedialne. Już tylko chwila obcowania z tą technologią pozwala poznać jej potencjał.

Osoby, które wykorzystują codziennie tablice multimedialne śmiało stwierdzają, że tradycyjne tablice nie są w stanie zaoferować nawet promila możliwości swej unowocześnionej wersji. Nie chodzi jednak o to, aby wybrać pierwszy lepszy model, ponieważ należy tutaj zwrócić na pewne parametry.

W kwestii rozmiaru oraz formatu tablicy interaktywnej

Na samym początku powinniśmy rozważyć to, jaki rozmiar tablicy będzie dla nas odpowiedni, a warunkować będzie to przeznaczenie urządzenia. Wymagając mobilności, lepiej wybrać mniejszy model, natomiast nie można zapomnieć tutaj o tym, że bardzo ważne są odczepiane nogi, transportowy pokrowiec oraz podest na kółkach. W sytuacji, kiedy tablica będzie zamocowana do jednego miejsca na stałe, wtedy ograniczeń już nie ma i możemy wybrać nawet taką o szerokości 2,5m. Formaty jakie są obecnie dostępne to 4:3 oraz 16:9, czyli takie same jak przy projektorach. Dodatkowo, panoramiczny format często okaże się lepszy, a to z uwagi na możliwość lepszego zagospodarowania całej powierzchni tablicy.

Typy tablic multimedialnych

Najpopularniejsze rodzaje tablic to te dotykowe, elektromagnetyczne oraz działające na fale podczerwone. Każdy model będzie posiadał pewne plusy oraz minusy. Urządzenia na podczerwień i dotykowe pozwalają na obsługę samym palcem. Oznacza to, że w każdym przypadku będziemy mieli możliwość bardzo precyzyjnej obsługi, a przez to trudno wskazać, które rozwiązanie będzie lepsze. Podczerwone tablice będą prawidłowo działać nawet w przypadku, kiedy ich powierzchnia dozna uszkodzenia mechanicznego, co z kolei nie będzie miało miejsca w tablicach dotykowych, czy też tych elektromagnetycznych.

Jaka powierzchnia tablicy będzie najlepsza?

Tutaj także jawią się przed nami trzy główne możliwości, czyli powierzchnia poliestrowa, ceramiczna oraz teflonowa. Wybór jest o tyle istotny, gdyż ma to duży związek z odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także trwałością. Dotykowe tablicę są najbardziej delikatna, a to jak działa sprawia też, że nie można pokryć jej żadną sztywną warstwą ochronną. Tablice interaktywne mogą być używane nie tylko w trybie aktywnym, kiedy to współpracują z komputerami oraz projektorami, ponieważ można z nich korzystać też w tzw. trybie pasywnym, kiedy to jej funkcjonalność jest identyczna jak tablicy sucho ścieralnej. W wielu modelach spotkamy się też z trybami, kiedy po tablicy można pisać jak po tych zwykłej, a wówczas treść ta jest kopiowana do komputera.

Rodzaj komunikacji

Większość tablic interaktywnych może połączyć się z innymi urządzeniami poprzez USB. Wtedy właśnie można wykonać kalibrację i wymieniać dane. Często do tablic dołącza się też moduł bezprzewodowy, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z technologii Bluetooth umożliwiającą połączenie np. z laptopem, który także ma zaimplementowaną tę opcję. Wychodzi na to, że możemy wówczas swe prezentacje rozpoczynać niemal natychmiast.

Oprogramowanie tablicy interaktywnej

To często pomijany lub rozważany na samym końcu aspekt, a okazuje się on bardzo istotny. Nie bez powodu mówi się zwykle, że kupując tablicę, tak naprawdę kupujemy samo oprogramowanie, a tablica jest jedynie dodatkiem. Wybór nasz powinien być ukierunkowany tym, w jakim miejscu i w jakim celu będzie wykorzystywać sprzęt. Może być to bowiem szkoła, biuro, czy też uczelnia lub centrum szkoleniowe.