Olsztyn - Ranking Inwestycji

Olsztyn to dobre miejsce do spełniania marzeń i robienia rzeczy wielkich. W końcu to tutaj Kopernik rozpoczął pisanie swojego fundamentalnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. W ślad za nim możemy spoglądać w niebo, korzystając chociażby z Obserwatorium Astronomicznego. Gdy pobujamy już w obłokach warto również skorzystać z uroków Olsztyna. Zieleń i liczne jeziora zachęcają do zamieszkania w tym mieście. Z jakich jeszcze powodów warto tu osiąść na stałe? Sprawdzamy!

Dynamiczny rozwój

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to miasto z perspektywami. Dynamiczny rozwój tego miejsca potwierdza ilość powstających inwestycji deweloperskich. Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl - Pierwsze pięć miesięcy 2022 r. przyniosło rozpoczęcie na terenie Olsztyna budowy 396 mieszkań. To wskazuje, że inwestorzy dość optymistycznie oceniają perspektywy sprzedażowe. Pewne znaczenie może mieć tutaj popyt gotówkowy, który jeszcze 10 lat - 15 lat temu był słabszy na terenie mniejszych miast wojewódzkich. Dodatnie saldo migracji dla powiatu olsztyńskiego podpowiada, że może być to kolejny ciekawy inwestycyjnie obszar. Deweloperzy już w 2019 r. zaczęli tam intensywnie budować nowe lokale i domy.

W Olsztynie realizowane są także duże inwestycje pozamieszkalne. Aktualnie trwają prace polegające na budowie torowisk łączących Pieczewo z dworcem Olsztyn Główny. To największy projekt komunikacyjny w mieście. Trwa także przebudowa i rozbudowa hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie, a także budowa elektrociepłowni przy ul. Lubelskiej. Z kolei do lata 2023 roku przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ma powstać jedyne w regionie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera".

Lepiej niż w Nowym Jorku!

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to liczne jeziora i sporo zieleni. I choć inne polskie metropolie prześcigają Olsztyn w ilości terenów zielonych, to należy zauważyć, że olsztynianie mają parki i lasy blisko swojego miejsca zamieszkania. Potwierdzają to wyniki badań członków Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR1. Okazuje się, że stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest na trzecim miejscu jeżeli chodzi o średnią wartość udziału procentowego osób, z dostępem do terenów zieleni w obrębie pięciu minut pieszo (72,6%). Bliżej na spacer pośród natury mają tylko mieszkańcy Rzeszowa (77,9%) i Rudy Śląskiej (75,7%).

Co ciekawe, w Olsztynie mieści się największy las miejski w Europie. Ma ponad 1400 hektarów i jest ponad cztery razy większy, niż na przykład słynny nowojorski Central Park.

Przepływają przez niego rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi.

Zatem zieleni w mieście nie brakuje, a będzie jej jeszcze więcej. Do końca przyszłego roku w całym Olsztynie posadzonych zostanie 2800 drzew, tysiące krzewów i bylin.

Inwestycje deweloperskie

Olsztynianie lubią otaczać się zielenią, a przy tym mieć dobry dojazd do centrum miasta. Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła inwestycja Warmiński Port. Drugie miejsce przypadło projektowi Villa Symfonia. Na trzecim miejscu uplasowało się Nowe Zatorze.

Warmiński Port to niezwykły projekt na mapie Olsztyna. Znajduje się nad jeziorem Ukiel. Dojście do odległego o kilkadziesiąt metrów akwenu wodnego zapewnią ścieżki spacerowe. Wzdłuż ciągów pieszych znajdą się liczne nasadzenia roślinności. Nad brzegiem jeziora zostanie zaaranżowana plaża z łagodnym zejściem do wody. Z kolei inwestycja Villa Symfonia znajduje się niewiele ponad kilometr od centrum miasta. Wokół niej znajdują się liczne parki. Dla spragnionych ruchu na świeżym powietrzu deweloper wybuduje także rowerownię.

Projekt Nowe Zatorze wyróżnia się natomiast niespełna 2 kilometrową odległością od centrum Olsztyna. W ramach inwestycji powstał plac zabaw, wiata z grillem, a także rowerownia dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu. Z okien inwestycji rozpościera się przepiękny widok na ratusz, katedrę i Stare Miasto.

Ile trzeba zapłacić za wymarzone M w samym sercu Warmii i Mazur? Średnia cena za mkw. nowego lokum wynosiła w czerwcu 7 944 zł. Z kolei średni metraż uplasował się na poziomie 62 mkw. Co więcej, w ubiegłym miesiącu kupujący mieli do wyboru niemal 400 nieruchomości z rynku pierwotnego.

Olsztyn to wyjątkowe miejsce na mapie Polski - ma bogatą i piękną historię. Do tego prężnie się rozwija i zyskuje na nowoczesności. Zachodzące zmiany bez wątpienia warto obserwować z okna własnego mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych projektów, jak i samego Rankingu Inwestycji? Wejdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/olsztyn/ocena-q2-2022/

1 https://obserwatorium.miasta.pl/wp-content/uploads/2021/03/UDI68_1_07_Lachowski_Leczek.pdf